Cennetteki iskelet

Teleferik Dede Dağı'ndaki döner gazinonun temeli 1975 yılında atıldı, 1981 ve 1990'da iki katı çıkıldı, sonra kaderine terk edildi. 38 yıldır ormanın ortasında bir enkaz gibi duran yapı büyük tepki topluyor

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Bir eşi Almanya'nın Dortmunt kentinde olan ve temeli dönemin Balçova Belediye Başkanı Ercüment Uysal tarafından atılan Balçova Dede Dağı döner gazinosu 38 yıldan beri üzerine bir tek çivinin çakılmadığı bir çirkinlik anıtı haline geldi. Balçova'nın en talihsiz tesisi ünvanını taşıyan döner gazino, 1975 yılında temelinin atılmasından ve ilk katının kaba inşaatının tamamlanmasından sonra kaderine terk edildi. Almanya'dan tüm elektronik ve teknik malzemelerinin de ithal edilerek İzmir'e getirilmesinden sonra 1980'li yılların başında döner gazinonun bir katının daha betonları döküldü.

MOTEL DE OLACAKTI

Yüksel Çakmur'un belediye başkanlığı yaptığı 1990'lı yıllarda inşaatı hızlandırılan döner gazinosu daha sonra üçüncü kez doğanın insafına bırakıldı. Eski Balçova Belediye Başkanı Ercüment Uysal'a göre döner gazinonun hizmete girmesi için yapılacak çok az iş kaldı. 38 yıl önce hazırlanan projesine göre içinde 235 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği, 45 dakikada 360 derece dönen gazinodan İzmir manzarasını seyredebileceği öngörülmüştü. Ayrıca 40 yataklı bir motel ile 1000 kişi kapasiteli düğün salonunun yer alacağı öngörülen döner gazino 38 yıldan bu yana bir korku şatosu görünümünde kaldı. Merhum Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde yapılan iki ayrı incelemede kaba inşaatı tamamlanan tesisin çürük olduğu hazırlanan raporlarla tescil edildi. Buna rağmen İzmir'in en güzel manzarasını gören Dede Dağı'ndaki çirkinlik abidesi bir türlü yıkılamadı. Almanya'dan getirilen bütün makine ve teknik malzemenin hurdaya gittiği belirtiliyor. Gazinonun hizmete girebilmesi için artık yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennetteki iskelet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN