Dünyalar Buse'nin oldu

Uğursen Cacur, kızı Buse'yi dünyaya getirirken rahatsızlandı. Genç kız hep kendini suçladı. Bağış karaciğerle anne kurtuldu, çocuğunun da vicdanındaki yük kalktı

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Nazilli'de oturan 28 yaşındaki Fatih Çandır, trafik kazasında ağır yaralandı, 3 gün süren yaşam savaşını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Fatih Çandır'ın bağışlanan organlarından karaciğeri, 17 yıl önce kızı Buse'yi dünyaya getirdikten sonra tıp dilinde "primer sklerozan kolanjit" adı verilen bir tür karaciğer ve safra kesesi yolu hastalığına yakalanan, kadavradan nakil bekleyen Uğursen Cacur'a nakledildi. 43 yaşındaki kadın sağlığına kavuşurken, kızı Buse "Annemin hastalığı nedeniyle yıllardır hep kendimi suçladım. Annemin ikinci hayat özlemi bu bağışla sona erdi, ben de artık kendimi suçlamaktan kurtuldum. Annemi kurtaran bağış için herkese teşekkür ediyorum" dedi.

KAZA SONUCU ÖLDÜ
Anneye sağlık, Buse'ye huzun veren olay şöyle gelişti: İki çocuk babası Fatih Çandır, Nazilli'ye bağlı Dallıca köyü yakınlarında içinde bulunduğu minibüs yağış nedeyile kaymaya başladı. Telaşa kapılan Çandır, kendini dışarı attı, ancak ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Organları ailesi tarafından bağışlanan Çandır'ın karaciğeri, İzmir Kent Hastanesi'nde Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından Bornova Yeşilova'da oturan ev hanımı Uğursen Cacur'a nakledildi.

"HERKESE MİNNETTARIZ"
Eşinin, kızları Buse'yi dünyaya getirdikten sonra hastalığının ortaya çıktığını belirten Mehmet Cacur (43), şunları söyledi: "Avuçlarında kabuklanmalar ve kaşıntı vardı. Egzama dendi, melhem verildi. Ancak daha sonra karaciğer hastalığı tanısı kondu. 17 yılda eşim sürekli rahatsızlanarak hastaneye yatıp çıktı. Her yatışında en az bir ay kalıyordu. Ege Üniversitesi Hastanesi'nde karaciğer nakli gerektiği söylendi ve eşim bekleme listesine yazıldı. 5 yıl önce bağış karaciğer çıktı, çağrıldık; ancak olmadı. Üniversitede nakiller durunca, Kent Hastanesi'ne başvurup listeye girdik. Ailemizde uygun canlı verici çıkmadı. 17 yıl sonra şans yüzümüze güldü. Hastalığı doğumdan sonra çıktığı için kızım sürekli kendisini suçluyordu. Bu derslerine de yansıyordu. En çok da kendini suçlaması bizi üzüyordu. Acılı aileye çok minnettarız, sabır, rahmet diliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyalar Buse'nin oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN