Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karşıyaka-Büyükşehir ikinci kez karşı karşıya

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Karşıyaka Belediyesi, Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı'nın iptali için yargıya başvurdu. İlçe belediyesinin, iptalin sadece Karşıyaka'yı değil İzmir'in tamamını kapsamasını istemesi Büyükşehir'de şaşkınlık yarattı

İzmir Büyükşehir ile Karşıyaka belediyeleri, bu kez de 25 bin ölçekli "Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı, Plan Uygulama Hükümleri ve Plan Raporu" nedeniyle karşı karşıya geldi. İki belediyenin başkanları Aziz Kocaoğlu ve Cevat Durak geçtiğimiz yıl da, ilçe belediyesi sorumluluk alanı içindeki bazı cadde ve sokakların Büyükşehir sorumluluk alanına geçmesini sağlayan yetki yönetmeliği nedeniyle mahkemelik olmuştu.

'KAMU YARARI YOK' İDDİASI
Karşıyaka Belediyesi, meclis tarafından kabul edilen planlara, askı süreci içinde yaptığı itirazlara bir yanıt alamayınca, konuyu yargıya taşıdı. İlçe belediyesi dava dilekçesinde söz konusu planlarda yetki, şekil, maksat ve konu yönlerinden hukuka uygunluk bulunmadığı gibi, kamu yararının da olmadığını iddia etti. Dava dilekçesinde ayrıca planla, yürürlükteki 5 bin ölçekli nazım imar planları ile 1000 ölçekli uygulama imar planlarına aykırılıklar olduğuna dikkat çekildi.

BÜYÜKŞEHİR NE YAPACAK?
Dava dilekçesinde söz konusu planın; yasal mevzuata, kesinleşmiş ve uygulanan belediye meclis kararlarına, mevcut tesislere, imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, kazanılmış haklara, önceki plan esaslarına ve kamu yararı ilkelerine aykırı olduğu iddia edildi. Karşıyaka Belediyesi; bu nedenle planın öncelikle tamamının yürütmesinin durdurulmasını, ardından da iptalini istedi. Karşıyaka Belediyesinin kendi sınırları içindeki bölümlerle ilgili değil de, planın tamamının iptalini isteyerek dava açması Büyükşehir Belediyesi'nde şaşkınlık yarattı. Karşıyaka Belediyesi'nin planın iptali için yargıya başvurması karşısında Büyükşehir'in önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

GEREKÇELERDEN SATIRBAŞLARI
Kamuya kazandırmak istediğimiz Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması halinde yeni yapılacak tesisler için söz konusu planda yer ayrılmadığı açıkça görülüyor.
Planda mezarlık olarak işli olan alan, ilçe belediyesine gönderilen paftalarda yeşil alan olarak görülüyor.
Büyükşehir'in tamamlama aşamasına getirdiği Karşıyaka Tramvay Hattı plana yansıtılmalı.
Bostanlı Vapur İskelesi'nin batısında yat limanı, karşıya yat çekek yerinin önüne de yine aynı şekilde yat limanı plan kararının getirilmesi uygun olacaktır. Bu kararlar yine İzmir ili bütünleşik kıyı alanları planında öneri olarak görülmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka-Büyükşehir ikinci kez karşı karşıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN