Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukur'a öneriler

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Kamuoyu, Büyükşehir Belediyesi tarafından Basmane çukurundaki hisselerinin satışına onay verilmeyen TMSF'nin tepkisini beklerken, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, dev çukurun dar görüşlü İzmirliler'e inat doğal park olarak kalmasını istedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamuoyunda Basmane Çukuru olarak bilinen alandaki TMSF hissesinin satışına onay vermemesinin ardından gözler TMSF'ye çevrildi. Belediye meclisi Dünya Ticaret Merkezi yapımının önündeki engelleri kaldıran Konak Belediyesi'nden gelen yeni planları onayladı. Şimdi eğer TMSF, meclis kararına uyar satıştan vazgeçerse, belediye, EGS ve Güçbirliği masaya oturacak ve yeni protokol imzalayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, alanla ilgili yol haritasının belirlendiğini belirtirken, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal ise yargı kararlarına uyularak hareket edilmesi gerektiğini savundu. Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak ise ilginç bir öneri getirdi. Şafak, dev çukurun dar görüşlü İzmirliler'e inat doğal park olarak kalmasını istedi. Yazarımız Haşmet Babaoğlu ise kentin artık bu çukurdan çıkartılması gerektiğini söyledi.

YOL HARİTASI BELİRLEDİK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Basmane çukuru ile ilgili planın meclisten geçtiğini hatırlatarak şu bilgileri verdi: "Plansız bir alanın satılması, alınması mümkün değil. Bu kentin bir sorunu. 14 senedir bu sorunla Büyükşehir Belediyesi de uğraşıyor. Dokuz yıldır da biz uğraşıyoruz. Artık çözüme ulaşmamız gerekiyor. Umuyorum hem TMSF, hem EGS, hem Güçbirliği tarafı çözüme yönelik, ki öyle olacağını umut ediyorum, herkes iyi niyetli davranır ve kısa zamanda bu iş çözülür. Bizim hakkımız verilir." Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal, "Mahkeme kararlarının ekinde çok sayıda bilirkişi raporu var. Mahkeme planları doğrultusunda bir plan yapıldığı takdirde sorun olmaz" dedi. Sabah Gazetesi Yazarı Haşmet Babaoğlu ise, "O çukur aslında İzmir'in havası pek büyük ama idare-i maslahatçı ileri gelenlerini de simgeliyor. Yıllar boyu her sorunu çözeriz havası atarken bu çirkinliği duvarların arkasında sakladılar"diye konuştu.

İSTEMEZÜKÇÜLERE TEPKİ
Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak şu öneride bulundu: "Basmane'deki eski otogar alanı 20-25 yıl önce kazıldı. Projeye göre de orada Dünya Ticaret Merkezi inşa edilecekti. Ama ne zaman bir iş makinesi bölgeye girse, sözde İzmir'in avukatlığına soyunan 'istemezükçüler' soluğu yargıda alıp, yürütmeyi durdurma çıkarttığı için orası dev bir çukur olarak kaldı. Biraz param olsa, bir vakıf kurar, TMSF'nin elindeki hisselerini alıp o vakfa devreder, böylece Basmane'deki dev çukurun doğal park olarak kalmasını sağlardım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukur'a öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN