'Dönüşümü kimseyi üzmeden yapacağız'

Başkan Aziz Kocaoğlu 25 muhtarla buluştu; kentsel dönüşüm, acil yapılacak işler ve ulaşım hakkında bilgi verdi, "Kentsel dönüşümü adil şekilde yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Karşıyaka, Bayraklı, Buca, Bornova, Gaziemir ve Karabağlar'dan sonra Konak'taki muhtarlarla da bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, en çok kentsel dönüşüm sorularıyla karşılaştı. Başkan, "Bu, uzun ince bir yol gibi. 60 senelik çöküntü 2-3 senede ayağa kalkmaz" dedi. Başkan Kocaoğlu, mahallelerin acil sorunlarına çözüm bulmak amacıyla düzenlediği muhtar toplantılarına Konak ilçesinin 25 mahalle muhtarıyla devam etti. Gültepe'deki Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekleri Federasyonu Lokali'ndeki buluşmaya, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'nın yanı sıra; Anadolu, Atamer, Çınartepe, Huzur, Mehmet Akif, Millet, Murat, Saygı, Trakya, Ulubatlı, Yavuz Selim, Zeybek, 26 Ağustos, Boğaziçi, Cengiz Topel, Ferahlı, Güney, Lale, Yenidoğan, Yenişehir, Zeytinlik, Emir Sultan, Levent, Mehtap ve İsmetpaşa mahallelerinin muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Toplantıya Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da katıldı. Başkan Kocaoğlu, gündelik hayatı kolaylaştıracak acil işleri öncelikli olarak gerçekleştirdiklerini belirtti. Kendisine ağırlıklı olarak sorulan kent dönüşümü, kamulaştırma ve ulaşım konularında da açıklamalar yapan Kocaoğlu, belediyenin elindeki kaynakları tasarruflu olarak kullandıklarını hatırlattı; "Kendi yağımızla kavrulup iş yapıyoruz" dedi.

"YAŞANIR KENT HEDEFİ"
Kent dönüşümünde kararlı oldukları vurgulayan Başkan Kocaoğlu, çarpık kentleşmenin yılların birikimi olduğunu söyledi, "Kent dönüşümü dediğin, uzun ince bir yol. Buna ihtiyacımız var. Tepecik'i, Basmane Meydanı'nı, Dibekbaşı'nı, Mezarlıkbaşı'nı, orayı burayı kirleten biziz. Kent merkezini yıkmışız, toparlamaya çalışıyoruz. Bu 1-2 günde olacak iş değil. 60 senelik çöküntü 2-3 senede ayağa kalkmaz.. Dönüşüm olduğu zaman kent; yol, park, spor sahası, kent ormanı gibi tüm sosyal donatı alanlarıyla yaşanılır hale gelecektir. Dönüşümden korkmamak lazım. Kimsenin burnu kanamadan, kimseyi sokakta bırakmadan, adil şekilde, kimseyi diğerine teslim etmeden, Kadifekale'deki gibi dönüşüm yapacağız" dedi. Başkan Kocaoğlu, 300 yeni otobüsün yıl içinde ulaşım filosuna katılacağını belirtti, "Ulaşımda aktarma sistemine dünya alıştı. Bizim de alışmamız lazım. Önemli olan aktarmalarda vatandaşı bekletmemek. İndi-bindiye alışmadan bu kentin ulaşım sorununu çözemeyiz" dedi.

GÜRÇEŞME CADDESİ GENİŞLEYECEK
Kamulaştırma konusunda belediyecilik tarihinde Türkiye'de bir numara olduklarını belirten Kocaoğlu, 9 yılda 800 milyon liralık kamulaştırma yaptıklarını hatırlattı; yıllardır problem olan Gürçeşme Caddesi'nin açılması için kamulaştırma çalışmalarına başladıklarını müjdeledi. Başkan, Gültepe Kültür Merkezi'nin yapımı için çalışmaların sürdüğünü de kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dönüşümü kimseyi üzmeden yapacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN