Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Yerel ve doğal tohumlar

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Sevgili dostum Prof. Dr. Tayfun Özkaya'dan bir elektronik posta aldım. Kesinlikle siz sevgili okuyucularımın da bu konuda bilgilenmesi gerektiğini düşünerek paylaşmak istedim.
Hep konuşuruz... "Eskiden karpuz yediğimizde bir saat de masada karpuz çekirdeklerini çitlerdik" diye...
Domatesler mis gibi kokar, biberler çıtır çıtır olurdu. Buzdolabında büyüyen salatalıklar yoktu!
Yazdan kışa, kıştan yaza ektiğimiz ürünlerden tohum toplar, ekerdik. Şimdi nerede o tohumlar, nerede!
Her yediğimiz ürün kayış gibi... Tat tuz yok.
Suni gübreler, hormonlar, bitirdi tadı tuzu maalesef!
Her karşılaştığımız da sohbet ederiz Tayfun dostla.
Devamlı elektronik posta yollar organik tarımla ilgili.
Bu sefer yolladığını aşağıda sizlerle paylaşıyorum, tadı tuzu yerinde sebzeler yemeniz dileğiyle.
***

2006 yılında çıkarılan Tohumculuk Kanunu ile yerel ve doğal köylü tohumlarının satışı yasaklanmıştır.
Yerel tohumların yaşatılması ve korunması için ülkemizde son yıllarda Yerel Tohum Takas Şenlikleri yapılmaya başlanmış, burada köylüler ve hobistler bir araya gelerek tohum takası yapmışlardır.
Bu çabaların yanında bir grup arkadaş olarak, 2011 yılında bazı sitelerde internet üzerinden tohum takası yaptık. Çok kısıtlı bir çevrede internet üzerinden yaptığımız bu çalışmaları daha geniş bir boyuta taşımaya karar verdik.
Bu yıl etkinliğimizi ilk kez facebook sayfasında "Ulusal Tohum Takas Merkezi" adı altında yürüttük.
Yürütme kurulumuzda 4 amatör yerel/doğal tohum sevdalısı, bir de ziraat mühendisi var. Grubumuz, yerel tohum takas şenliklerini düzenleyenler ve bunları üreten, koruyan, yayan herkesi takdir etmektedir. Bu çabalara emeğimizle destek vermeye çalışıyoruz ve buna devam edeceğiz. Bu çabalara internetten katkı koymak istiyoruz. Artık, ülkemizin her yöresindeki üyelerimiz, kendi üretimi olan yerel/ doğal tohumları grubumuza gönderirse. karşılığında gelen tohumlardan istedikleri tür ve çeşitleri edineceklerdir.
Sadece tohum isteyen üyelere de, daha kısıtlı olmak üzere, en çok 20 çeşit tohum gönderilecektir. İnternetten Yerel ve Doğal Tohum Takas Ağında tohum paylaşımcısı ve istekçisi üyeler, edinecekleri tohumlar için sadece kargo ücretlerini ödeyecekler, edindikleri tohumlar için yasa gereği ücret ödemeyeceklerdir.
Amacımız, ülkemizdeki yerel ve doğal tohumları korumak, üretimde kullanılmasını sağlamaktır. Boyanmış veya boyanmamış firma tohumları hiçbir şekilde takas edilmeyecektir. İnternetten Yerel ve Doğal Tohum Takas Ağının açılış toplantısı için yerel ve doğal tohum sevdalıları ile, 20 Şubat 2013 Çarşamba günü İzmir Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezinde tohumlarımızla birlikte buluştuk.
Takas da yapıdı. Açılışta Bornova Belediye Başkanı sayın Kamil Okyay Sındır da bulundu. İletişim için: Yürütme Kurulu Ali Özırmak: 0536 470 00 84 E-posta: aliozirmak@ hotmail.com Teoman Açıkbaş, Mehmet Akbulut, Abdullah Mete Tiren, Selahattin Yılmaz...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Yerel ve doğal tohumlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN