Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul krizi çözüldü

Giriş Tarihi: 23.2.2013

Seferihisar Anadolu Lisesi'ne '2013 eğitim - öğretim yılı sonunda okulu boşaltın' yazısı gönderen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, bu kararından vazgeçti

Seferihisar Anadolui Lisesi'nde okuyan 340 öğrenciyi okulsuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan bina krizi aşıldı. Egeli Sabah'ın İzmir gündemine taşıdığı soruna Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü duyarsız kalmadı. Geçtiğimiz aylarda '2013 eğitim - öğretim yılı sonunda okulu boşaltın' yazısı gönderen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, binanın tamamını boşaltmaktan vazgeçti. Okulda okuyan öğrencilerin velilerini rahatlatan haber, Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Soyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü, Yar. Doç. Dr. Adil Koruyan'dan geldi. Koruyan, öğrencilerin ve velilerin mağduriyetini önlemek amacıyla okulun boşaltılmasından vazgeçildiğini söyledi.

YURT YAPACAĞIZ

Seaferihisar'daki meslek yüksek okulunda 3 ayrı bölümde öğrenim gören 230 öğrenci bulunduğunu belirten Koruyan, "Burada okuyan öğrencilerimizin büyük bölümü dar gelirli ailelerin çocukları. Yarıya yakını da yurt olmadığı için üç-dört arkadaş bir araya gelip ev tutmuş durumdalar. İçlerinde çok mağdur olanlar var. Anadolu Lisesi'nin eğitim gördüğü bina büyük bir bina. Hem bize hem de lise öğrencilerine yetecek bir bina. Anadolu Lisesi öğrencilerini mağdur etmemek için binayı bir duvarla, koridordan ikiye böleceğiz. Bir bölümünde anadolu lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken diğer bölümü de yurt olarak düzenleyeceğiz. Burada 50-60 yataklı kız, erkek yurdu oluşturacağız. Yurda giriş çıkışı da, okulun önündeki giriş kapısından bağımsız olarak yan tarafa yapacağımız bir merdivenle sağlayacağız. Yurt girişinin okulla hiç ilgisi olmayacak" diye konuştu. Binanın hayırsever Necat Hepkon tarafından üniversite yapılmak üzere inşa edildiğini hatırlatan Koruyan, "Anadolu Lisesi 8 yıl önce binaya geçerken yakında binamız yapılacak" dedi.

YENİ BÖLÜM AÇILACAK

Koruyan, "Geçici olarak burayı kullanalım dediler. Biz de karşı çıkmadık. Ama aradan 8 yıl geçmesine rağmen Milli Eğitim Müdürlüğü Seferihisar'da okul için ayrılan arsa olmasına rağmen sorunun çözümüne ilişkin adım atmadı. Üniversite olarak bu binanın bize lazım olduğunun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bilinmesini istiyoruz. Zaten rektörlük de binanı yapılış amacına uygun olarak kullanılmasını istiyor. Bu koşullarda üniversite olarak tabiki ilçe milli eğitim müdürlüğüne 'hemen binadan çıkın' diyemeyiz. Anadolu lisesi binasının bir şekilde yapılması lazım. Bina yapılana kadar binayı ortak kullanacağız. Anadolu Lisesi'nin taşınması ile birlikte binanın diğer bölümünde yeni bölümler açacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul krizi çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN