Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitpazarı'na izin yok

Giriş Tarihi: 25.2.2013

Bitpazarı esnafına iki hafta önce Gıda Çarşısı'nda tezgah açma izni veren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, esnafın şikayeti üzerine bu kararını iptal etti, bölgede tezgah açılmasını yasakladı. Karar tepkiye yol açtı

İzmir'de 800'e yakın esnafın tezgah açtığı bitpazarı iki yıl önce Valiliğin kararıyla Yenişehir'e taşındı. Burada kendilerine tahsis edilen alanın pazar için uygun olmadığını, pislik içinde satış yaptıklarını dile getiren esnaf Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'dan kendilerine bölgede daha uygun bir alan vermesi talebinde bulundu. Konak Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda Başkan Tartan, bitpazarı esnafına yine Yenişehir sınırları içinde kalan Gıda Çarşısı'nda pazaryeri kurma izni verdi. İki haftadır bu alanda tezgah kuran esnaf geçtiğimiz hafta Konak Belediyesi'nden gelen iptal kararıyla şok yaşadı.

ÇAMUR İÇİNDE TEZGAH
İki yıl önce Yeşildere'den Yenişehir'e taşınan ancak burada kendilerine tahsis edilen alanda çamur ve pisliğin arasında tezgah açmak zorunda kalan pitpazarı esnafının çektiği çile daha önce Egeli Sabah'ta gündeme gelmişti. Haberimizin ardından Konak Belediyesi esnafı rahatlatacak bir karar almış ve Yenişehir Gıda Çarşısı içerisinde daha uygun bir alanda pazarın kurulmasına izin vermişti. İki hafta önce yeni alanda tezgah açmaya başlayan bitpazarı esnafı tam işler yoluna gitti diye sevinirken bu kez verilen iptal kararıyla ne yapacağını şaşırdı.

ZABITA DESTEK VERMEDİ

Konak Belediyesi'nin aldığı kararın üzerine bir bildiri yayınlayan Eski Zaman Eşyalarını Değerlendirenler Derneği Başkanı Abdullah Karaosman, "Burada tezgah açan esnafın çoğu dar gelirli. Emekli maaşıyla geçinmek zorundalar. Ama hepsi onuruyla, alnının teriyle, kimseye el açmadan yaşamaya çalışıyor. Her grupta olduğu gibi bize üye olmayan 25-30 kişi bizim kullanmadığımız sokaklara gelişi güzel tezgah açarak çarşı esnafını rahatsız etmiş. Biz dernek olarak Konak Belediyesi'nden zabıta desteği talep ettik ama alamadık. Bize zabıta desteği vermeyen Konak Belediyesi pazarı iptal ederek bizleri mağdur etti" diye konuştu.

ÇİÇEKLERLE KARŞILARIZ
Gıda Çarşısı esnafının kaygılarını gidermek için Konak Belediyesi'nde yapılan toplantıda zabıta desteği istediklerini dile getiren Başkan Karaosman, "Konak Belediyesi polis kuvveti ile bitpazarının açılmasını önleyeceğini söylüyor. Polis müdahalesi olursa gelen memurları da çiçekle karşılarız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitpazarı'na izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN