Esnaf Kooperatifinde yardım sandığı sevinci

Giriş Tarihi: 25.2.2013 10:42

Esnaf ve Sanatk'rlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olağan mali genel kurulu yapıldı.

Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleşen genel kurulda kooperatif bünyesinde kurulan ve kapatılması istenilen yardım sandığı fonu oy birliğiyle kapatılmazken, Kooperatifin 2013 yılı bütçesi ise 572 bin TL olarak oy birliğiyle kabul edildi.

Esnaf ve Sanatk'rlar Kredi ve Kefalet Kooperatif olağan mali genel kurulu yapıldı. Genel Kurula MHP Aydın Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Ali Uzunırmak, Akbük Belediye Başkanı M. Erçin Sandalcı, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karaoğlu, Aydın-Muğla Bölge Birliği Başkanı Necip Saraç, İl Genel Meclis Üyesi M. Cahit Kaya, MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, MHP Didim İlçe Başkanı Can Atas, AK Parti Didim İlçe Başkanı Hilmi Erbaş, DSP Didim İlçe Başkanı Talat Yenipazar, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Didim Esnaf ve Sanatk'rlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Didim Ticaret Odası Başkanı Ufuk Döver ile çevre belde ve ilçelerden gelen kooperatif başkanları ile kooperatif üyeleri katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını Aydın-Muğla Bölge Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Çan yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Yönetim ve Denetim kurullarının raporları okundu; gelir gider hesapları hakkında bilgiler verildi. Raporlar oy birliğiyle kabul edildi. Yönetim ve Denetim kurullarının raporları ayrı ayrı oy birliğiyle ibra edildi. Kooperatifin 2013 yılı bütçesinin 572 Bin TL gelir, 572 Bin TL gider olarak oy birliğiyle kabul edildi.

'YARDIM SANDIĞI KAPATILMADI'

Genel Kurulda Kooperatifin bünyesinde yer alan Yardım Sandığı fonunun kapatılması konusu ele alındı. Yardım Sandığı fonlarının neden kapatılmak istendiğine ilişkin bilgiler veren Divan Başkanı Süleyman Çan 'Bu sandıklar can suyu gibiydi; ortaklarımız sıkıntıya düştüğünde para veriliyordu ama Ankara'da bir kooperatifimiz bu isi suiistimal edildi. Genel Merkezde bundan rahatsız oldu ve bizlere bu konuda şifahen talimatlar verdi. Biz bu konuyu bu yüzden gündeme aldık.'şeklinde konuştu.

Ardından kooperatif üyeleri yaptıkları konuşmalarda yardım sandığının kaldırılmaması gerektiğini, esnafın bu sandık sayesinde tefecinin elinden kurtarıldığını belirterek yardım sandığının üyeler açısından önemli olduğunu dile getirdiler. Yapılan oylamada oy birliğiyle yardım sandığı kapatılmamasına karar verildi. Ardından kısa bir konuşma yapan Didim Esnaf ve Sanatk'rlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç sandığın kapatılmaması için verilen destek ve katkıdan dolayı teşekkür etti.

Gündemin bir diğer maddesinde ise Kooperatif alacaklarına karşılık kooperatif adına tescil yapılan gayrimenkullerin satışıyla ilgili kararlar alındı.

'UZUNIRMAK HÜKÜMETE BORÇLAR ÜZERİNDEN YÜKLENDİ'

Dilek ve temenniler kısmında bir konuşma yapan MHP Aydın Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Ali Uzunırmak, Esnafların üretime devam etmesinin ülke anlamında önemli olduğunu belirterek esnaflara ucuz finansman sağlanmasının önemli olduğunu belirtti.

Uzunırmak esnafın krediyi ya işlerini büyütmek ya da sıkışınca kullanmak üzere başvurduğunu belirterek, 'Başbakan çıkıyor diyor ki 'IMF'ye olan borç 23 milyar dolardan 400 milyon dolar indi' Ama diğer rakamlardan hiç söz etmiyor. Sizler esnaf olarak kredileriniz Halk bankasından kullanıyorsunuz ama diğer bankalardan da kredi almıyor musunuz?

Yani Denizbank'tan Vakıfbank'tan kredi kullandığınız da Halk Bankası'ndaki krediniz mi azalıyor yoksa kullandığınız krediler mi artıyor? Bundan 10 yıl önce 180 milyar kamu borcu 40 milyar da özel sektör borcu vardı şimdi ise bu rakam 540 milyar lira devletin borcu var; bu konu neden anlatılmıyor Rakamları doğru anlatmak bu yüzden önemli' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Didim Esnaf Kooperatifinde yardım sandığı sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN