Yeni yasa BAL'ı vurdu

İzmir'in en eski okullarından Bornova Anadolu Lisesi'nin 3 bloku depreme dayanıksız olduğu için geçen yıl yıkıldı. Bunların yerine yapılacak yeni binanın ihalesi ise Büyükşehir Yasası'na takıldı

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Yeni Büyükşehir yasası İzmir'in en köklü eğitim kurumlarından biri olarak gösterilen Bornova Anadolu Lisesi (BAL)'ni mağdur etti. Geçtiğimiz yıl depremde yıkılma riksi bulunduğu için İzmir genelinde yıkımına karar verilen okullar arasında yer alan BAL'ın üç bloğu 2012- 2013 eğitim dönemi öncesi boşaltılarak yıkılmıştı. Yeni okul binası için BAL Vakfı harekete geçmiş ve tümü mezunlardan oluşan bir çalışma grubu yeni bir proje hazırlamıştı. Hazırlanan proje Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onay aldı ancak ihalesi bir türlü yapılamadı. Büyükşehir Yasası gereği 2014 yılındaki yerel seçimlerin ardından kapanması beklenen İzmir İl Özel İdaresi'nin 2014 yılına sarkacak yeni projeler için yasa gereği ihalelere çıkamayacağı bu nedenle de okul ihalesini yapamadığı ortaya çıktı. 2012-2013 eğitim yılını başka okullarda okumak zorunda kalan BAL'lı öğrenciler ve veliler ise ihale sürecinin uzaması nedeniyle mağdur olduklarını belirttiler.

220 DEKAR BAHÇESİ VAR
İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü önceki yıllarda İzmir'deki tüm okulları incelemiş ve depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 17 okul için yıkım kararı almıştı. Bu okullar arasında 1950'li yılların başında, İzmirli 50 dolayında tanınmış işadamının girişimleri sonucu, Fransız asıllı Edmond Gıraud'un Bornova'daki 220 dönümlük arazisi içinde kurulan Bornova Anadolu Lisesi (BAL) de yer alıyordu. Bornova'nın en geniş arazilerinden biri olan ve yeşil alanıyla bir üniversite kampüsünü aratmayan okulun yıkılan binaları yerine okulun mezunlarının kurduğu BAL Vakfı tarafından yeni bir proje hazırlandı. Mezunlar vakfının hazırladığı proje Milli Eğitim'den onay aldı ancak bir türlü ihale edilemedi. İzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz, yeni Büyükşehir Yasası'nın ardından 13 ilin daha büyükşehir statüsü kazandığını, mevcut 16 büyükşehir ile birlikte toplam 29 ildeki il özel idarelerin 2014 yılında kapatılacağını belirterek bu tarihten sonraya sarkan projelerin ihalelerini yasa gereği il özel idarelerin yapamadığını söyledi.

"BUGÜN YARIN ÇÖZÜLÜR"
BAL Vakfı'nın hazırladığı projenin onaylandığını ancak yapım ihalesinin hangi kurum tarafından yapılacağının henüz netlik kazanmadığını belirten İçöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir Valiliği'nin konuyu ele alarak sorunu çözeceğini söyledi. Yeni yasanın geçiş döneminde bu tür sıkıntıların doğal olduğunu kaydeden İçöz, "En kısa zamanda ihaleye çıkılacak. Bu sorun kısa sürede çözülür" dedi.

ÖDENEĞİ DE HAZIR
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ise ihalenin gecikmesinin tek nedeninin yasa olduğunu söyledi. Sorunun çözümü için yoğun çaba sarf edildiğini kaydeden Bardakçı, yıkımı gerçekleşen diğer okullarda benzer bir sorun olmadığını da söyledi. Bardakcı, kurumlar arasındaki görüşmelerin netlik kazanması durumunda BAL öğrencilerinin ve velilerinin dört gözle beklediği ihalenin birkaç hafta içinde yapılacağını dile getirdi. Okulun projesinin daha önce onaylandığını kaydeden Bardakcı, "Yasanın getirdiği sıkıntının dışında herhangi bir sorunumuz yok. Paramız ve projemiz hazır. İhaleye çıkmayı bekliyoruz. Çıkar çıkmaz da temellerini atacağız"diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yasa BAL'ı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN