Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da termal su sevinci

Belediye Başkanı Mustafa İça, Termal Bölgesi'nde gerçekleştirilen sıcak su arama sontajının başarıyla sonuçlandığını belirtti. İça, söz konusu bölgede 55 derece sıcaklığında şifalı su bulunduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 15:36

Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan İça, "Bilindiği gibi Yoncalı Termal Bölgemizde yaptığımız sıcak su çalışmaları ile ilgili gayet güzel sonuçlar aldık. 100 litre/saniye üzerinde 55 derece civarında suyumuz bulundu. Yoncalı termal projemizin de alt yapısındaki kaynak sorununu güvence altına aldık. Bu tabii ki bununla sınırlı kalmıyor. Bu çalışmaları kendi sondaj ekibimizle her an çoğaltmak mümkündür.

Termal Bölgemizde ise 2004 yılında göreve geldiğimizde ilk olarak Ilıcamızdaki tarihi mek'nların ve termal kaynakların ve çevre düzenlemesi ile ilgili çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarda sevgi yolları, yeni hamamlar ve 1. zon içinde bulunan gayri sıhhi yerler Sağlık Müdürlüğümüzün ve diğer ilgili kuruların uyarısı doğrultusunda düzenlendi.

Buradaki sıcak suların yeterli olmadığı şeklindeki kanaati biz muhafaza etmiyoruz. Çünkü burası gerçekten termal kaynaklar bakımından en zengin bölgelerden bir tanesidir. Benimde mesleğim itibari ile bu çalışmayı sondajlarla ve İller Bankasından aldığımız sondajla ve ekimizle birlikte bilinçli şekilde gerekli araştırmaları yaparak buradaki çalışmalara devam ettik. Bugün de mutlu sona erdik.

Sıcak su 42 derece olup, debi 20 litre/saniye civarındadır. Tabii ki bu mevcut kaynakları, mağaramızı ve diğer sularımızı etkilememektedir. Bu yapılan sondaj yeni bir kırık hattının üzerinde ayrı bir kaynak olarak düşünmek lazım. Çünkü 20 litre/saniye dediğimiz zaman 14 metreye düşüyor. Oysa 25 metrelik bir kot farkı vardır. Etkilenmediği ortadır. Bu suyun akabinde yine sondaj çalışmalarımıza devam edeceğiz. İki tane daha sondaj hedefimiz var. Bundan sonra da inşallah 'da termal turizmde Ilıca'nın kaderi değişecektir.

Hep söylüyoruz. Ilıca sefa, Yoncalı şifadır. Dolayısıyla Kütahya'da termal turizmi bir bütün olarak düşünmemiz gerekmektedir. Yeni geliştireceğimiz projelerle de burayı da ihya etmemiz gerekmektedir. Burasıda İstanbul-Antalya yolu üzerinde, Eskişehir'e yakın bir merkezimizdir. Ayrı bir stratejik önemi vardır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya'da termal su sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN