Belediyesi 13 de dış cephe yenilemesi yapacak

Belediyesi, kent merkezindeki lerin dış cephe yenileme çalışmalarını Gün Sokak'ta devam ettirecek. 13 eski yapıda yapılacak cephe yenileme için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na müracaat etti.

Giriş Tarihi: 28.2.2013 17:02
Belediyesi geçen yıl Tirit Sokak'ta başlattığı cephe yenileme çalışmalarını bu yıl Hisarkapı Ulu Yolu ve Eski Gediz Uluyolu'nda devam ettirdi. 16 evin dış cephesini restore eden belediye 182 bin TL harcama yaptı. Gün Sokakta 13 eski yapının dış cephe yenilemesinin de yaklaşık 200 bin TL'ye mal olması bekleniyor. Tarihi dokuyu ayağa kaldırmak amacıyla sürdürdükleri çalışmaların önemine değinen Belediye Başkanı Ali Erdoğan, 'İlimizde tarihi sokakların can bulmasını önemli hedeflerimizin arasında tutuyoruz. Tarihimize sahip çıkma bilinci ile yola çıktık' dedi.

Kent merkezinde yaklaşık 200 adet tarihi niteliği bulunan yapı bulunduğunu da ifade eden Ali Erdoğan,' İlimizdeki tarihi yapıları yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz. Restore ettiğimiz evleri toplum yararına kullanıyoruz. Keşke tüm tarihi yapıları restore edebilecek gücümüz olsa. Bu olmadığı için lerin bulunduğu sokaklarda dış cephe yenileme çalışmaları yapıyoruz.

İlkini geçen yıl Tirit sokakta yaptık ve halktan olumlu tepkiler aldık.Ardından Hisarkapı Uluyolu ve Eski Gediz Ulu Yolu girişinde toplan 16 evin cephesini yeniledik. İki sokakta yaptığımız çalışmalara toplam 182 bin TL para harcandık. Şimdi de Gün Sokaktaki 13 evde dış cephe yenilemesi yapacağız. Kütahya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nda müracaat ettik.Onayın ardından kısa sürede çalışmalara başlayacağız' dedi.

Uşak Belediyesi'nin kentteki tarihi dokunun her yönü ile yeniden ayağa kalkması için çaba verdiğini de vurgulayan Başkan Erdoğan,' Şehrimiz için kültürel bir zenginlik olan tarihi everin restore edilerek yeniden topluma kazandırılması bir anlamda sosyal belediyecilik anlayışımızı yansıtıyor. Bu yapıları kültürel, sosyal ve eğitim amaçlı kullanmak istiyoruz.

Restore ettiğimiz evlerde halı dokuma kursu, yaren kültürünün yaşatılması, çeşitli mesleki eğitim kursları gibi faaliyetler için kullanıyoruz. Bu kurslarda güzel sonuçlar elde ediyoruz. Halkımız da bu tür etkinliklerden memnuniyet duyuyor. Dış cephe yenileme çalışmaları da görsel açıdan bir zenginlik katıyor. Hep restorasyon hem cephe yenileme çalışmalarını ekonomik gücümüz nispetinde devam edeceğiz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uşak Belediyesi 13 tarihi evde dış cephe yenilemesi yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN