Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanın inadı

Torbalı Belediyesi kent için minibüs hattını ihaleyle bir gruba verdi. Mahkeme ihaleyi iptal etti. Ancak 51 minibüsçü Başkan Uygur'un verdiği iddia edilen izinle çalışmayı sürdürdü. 7 Eylül Minibüsçüler Kooperatifi duruma isyan etti

Giriş Tarihi: 1.3.2013
İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı köylerde yolcu taşımacılığı yapan minibüsçülerin kurduğu 7 Eylül Torbalı Minibüsçüler Kooperatifi ilçe merkezinde hizmet veren belediye denetimli özel halk minibüslerine karşı eylem yaptı. Kooperatif üyesi 51 şoför Torbalı Belediyesi'nin verdiği özel izinle çalışan araçların "korsan" çalıştırıldığını öne sürdüler. Kooperatif Başkanı Halil Öztürk, 2006 yılında Torbalı Belediyesi'nin yaptığı araç ihalesinin mahkeme tarafından iptal edildiğini ancak buna rağmen Belediye Başkanı İsmail Uygur'un mahkeme kararını hiçe sayarak 25 aracın çalışmasına göz yumduğunu öne sürdü. Başkan Uygur'u mahkemenin verdiği kararı görmezlikten gelerek kanunları çiğnemekle suçlayan Öztürk, "2006 yılındaki iptal kararını Danıştay da onayladı. Karar kesinleşti ancak buna rağmen Belediye Başkanı hala ihaleyi yenilememekte ısrar ediyor. Sözde vatandaş mağdur olmasın diye özel izin adı altında bu araçların korsan çalışmasına göz yumuyor. Aradan 7 yıl geçti ama hiçbir düzenleme yapılmıyor. Çalışan araçların hiçbiri mevzuatta uygun değil ama keyfi düzenleme ile çalışıyor" dedi. Ellerindeki kesinleşmiş yargı kararı olmasına rağmen Belediye Başkanı İsmail Uygur'un ihaleyi yenilememekte ısrar etmesinin perde arkasında araç sahipleri ile arasındaki çıkar paylaşımının yattığını da iddia eden Öztürk, "Belediye Başkanı Uygur hakkında 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevi kötüye kullanmak suçundan 5 ay hapis cezası ve 4 bin 500 lira para cezası verdiğini de söyledi.

MAKAM ARACI ALINDI
Uygur'un makam otomobilinin araç sahipleri tarafından alındığını da söyleyen Öztürk, "Belediye Başkanı siyasi taktiklerle, bürokratik geciktirmelerle bu ihaleyi yenilemeyerek birilerinin haksız kazanç elde etmesini sağlamıştır. Mahkeme görevi kötüye kullandığına karar vererek 5 ay hapis ve 4 bin 500 lira para cezası kesti ancak o ısrarla kanunsuzluğunu sürdürüyor. Bu ısrarının arkasında ne var? Sözde bu hibe edilen makam aracını kim aldı? Bunun cevabını versin" diye konuştu. Torbalı'da 7 yıldır kanunların hiçe sayıldığını ifade eden Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan konuya duyarlı olmasını talep etti.

ŞARTLARI TAŞIMIYORLAR
Torbalı'nın Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kaldığını hatırlatan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi'nin 349 sayılı UKOME kararına dikkat çekerek; "UKOME kararına göre ilçe merkezlerinde çalıştırılacak minibüslerin mutlaka tahditli ticari araçlar olması gerekiyor. Ancak şu anda ilçe merkezinde çalıştırılan araçların hiçbiri bu şartı taşımıyor. Hem teknik yönden, hem de usul ve esaslara uygun değiller. Torbalı halkı ve esnafı olarak Başkan'ın hukuka uymasını ve sözünde durarak ihaleye çıkmasını istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanın inadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN