Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnciraltı için şok karar

Danıştay, Şehir Plancıları Odası'nın başvurusunu görüştü, İnciraltı planının yürütmesini durdurdu. Oda'nın İzmir Şube Başkanı Yüksel, karar ile EXPO Yasası'nın da hükümsüz kalacağını iddia etti

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Danıştay 6. Dairesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İnciraltı Turizm Merkezi İnciraltı Kesimi 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı (ÇDP) revizyonunun yürütmesini durdurdu. Bu kararla, ÇDP'ye uygun olarak onaylanan Bakanlığın 5 bin ölçekli Nazım İmar Planı ile bin ölçekli uygulama imar planlarının yasallığı ile EXPO Yasası tartışmalı hale geldi.

KURUL GÖRÜŞÜ EKSİK

Daha önce Mimarlar Odası'nın açtığı davada iptal edilen İnciraltı planlarıyla ilgili yeni karar çıktı. Danıştay 6. Dairesi, bu kez Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı davayı karara bağladı. Bu kez Danıştay, 2011 yılında onaylanan İnciraltı Turizm Merkezi İnciraltı Kesimi Çevre Düzeni Planı Revizyonu yapılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Koruma Kurulu görüşü alınmadan onaylandığı gerekçesi ile yürütmeyi durdurdu. Mahkeme gerekçeli kararında, planlarda hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmetti. Danıştay'ın yürütmeyi durdurmasıyla, bu planı dayanak olarak alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2 Kasım 2012'de onayladığı, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi olmak üzere meslek odalarının itiraz ettiği İnciraltı Turizm Merkezi (İnciraltı kesimi) 5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ile 1000 ölçekli Uygulama İmar Planı'nın yasallığını tartışmalı hale getirdi. Bakanlığın, Büyükşehir Belediyesi'nin görüşleri doğrultusunda değişikliğe gittiği ve kısa süre sonra askıya çıkarmayı hedeflediği alt ölçekli bu planlar da, Danıştay'ın verdiği kararla birlikte yasal dayanağını yitirmiş oldu.

YÜKSEL: HÜKÜMSÜZ
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Nehir Yüksel, bu durumda, yürürlükteki planlara altlık teşkil eden 5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı, 1000 ölçekli uygulama imar planı ile TBMM'de kabul edilen EXPO Yasası'nın tartışmalı hale geldiğini öne sürdü. Yüksel, "Danıştay'ın EXPO Kanunu'nda atıfta bulunulan ÇDP'nin yürütmesini durdurmasıyla, Kanun'un ilgili maddesi hükümsüz kalarak 'EXPO Alanı' geçersiz konuma düşmüştür. Çevre Düzeni Planı'na dayanılarak onaylanan İnciraltı Turizm Merkezi (İnciraltı Kesimi) 5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ile 1000 ölçekli uygulama İmar Planlarının yasal durumu tartışılır hale gelmiştir."dedi. Gelişmeyi "Bir yargı dersi" olarak yorumlayan Yüksel, şunları söyledi: "İnciraltı'nın doğru planlanması için gereken koşulları, yapılması gereken çalışmaları ve dikkate alınması gereken hususları sürekli olarak hatırlatan Odamızın uyarıları dikkate alınmayarak, İnciraltı Bölgesi, EXPO'yu araçsallaştıran yürürlükteki planlar ile; EXPO Kanunu'na, Toprak Koruma Kanunu'na, İmar Kanunu'na ve ilgili birçok kanuna aykırı duruma getirilmiştir" dedi.

KOCAOĞLU: PLANI DESTEKLİYORUZ
Mahkemenin kararı ile ilgili Başkan Aziz Kocaoğlu, "İnciraltı'nın planlamasını İzmir'in kalkınmasıyla eşdeğer gördüğümüz için başından beri destekliyoruz. Zaten bu konuyu gündeme getiren ve çalışmalara başlayan biziz. Planın ve EXPO'nun burada yapılmasını çok istiyoruz. İzmir'in sağlık sektöründe büyümesi için buna ihtiyacımız var. Tüm İzmirli hemşerilerimden, bu konuda gereken desteği vermelerini talep ediyorum" dedi. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay'ın kararına itiraz edecek. Danıştay'ın kararının onaylanması halinde bakanlık yeni plan hazırlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnciraltı için şok karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN