İzmir İktisat Kongresi 30 Ekim'de başlayacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 5. Uluslararası İzmir İktisat Kongresi'nin 30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Hazırlıkları iki yıldır devam eden 5. Uluslararası İzmir İktisat Kongresi'nin tarihi belli oldu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kongrenin 30 Ekim- 1 Kasım 2013'te düzenleneceğini açıkladı. Uluslararası ölçekte yapılacak 3 günlük kongrede yurtiçinden ve yurtdışından geniş bir katılımın olacağı açıklayan Yılmaz, kongre kapsamında 'Akdeniz'de marka kent İzmir' adıyla özel bir oturum düzenleneceğinin müjdesini verdi. Salondakilerin kongresi sahiplenmesinin en önemli mesaj olduğunu dile getiren Yılmaz, "Türkiye'nin ve dünyanın ekonomi politikalarına İzmir damga vuracak. İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için lobi çalışmalarını da önemsememiz gerekiyor" dedi. 5. Uluslararası İzmir İktisat Kongresi İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam'ın katılımıyla Swissotel Büyük Efes Otel'de yapıldı. İzmir'in iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin geniş katılım gösterdiği kongrede 5. Uluslararası İzmir İktisat Kongresi'nin takvimini açıklayan Bakan Yılmaz, kongrenin İzmir'in EXPO 2020 adaylığı sürecine güçlü bir destek olacağını açıkladı.

90. YIL ANISINA

Yılmaz, "Yaklaşık iki yıldır gündemimizde tuttuğumuz, üzerinde çalıştığımız İzmir İktisat Kongresi'nin belli bir olgunluk aşamasına gelmesi nedeniyle bir arada bulunuyoruz. 5. Kongre'yi İzmir'de 30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İlk iktisat kongremizden bugüne 90 yıl geçti. Öncelikle 90 yıl çok anlamlı bir tarih. Yaklaşık 8 aylık süremiz var. Bu süreyi çok birlikte çok iyi değerlendirip kongrenin tarihi ağırlığına yakışır şekilde kongremizi elbirliği ile gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi. 5. Kongre'nin tarihi bir döneme denk geldiğini belirten Yılmaz şöyle konuştu: "Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yıldızı parlayan ülkelerden biri. Türkiye büyüme oranları, bütçe dengesi, borçlanma oranı ile iyi bir performans ortaya koyuyor. Bu ortamda Türkiye ve dünya ekonomisini tartışmak istiyoruz" dedi.

YILDIRIM: İZMİR PROJELERİ HIZLANACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 5. Uluslar arası İzmir İktisat Kongresi ile Türkiye'nin 2023 hedefini ortaya koyacaklarını açıkladı. Yıldırım, "Geçen yıl ticaretimiz 390 milyar dolar, 2023 hedefi 1.2 trilyon dolar.10 büyük ekonomi içinde yer almayı hedefleyen bir Türkiye'den bahsediyoruz. 5. İzmir İktisat Kongresi ile Türkiye'nin bugün geldiği yerin hem ulusal hem uluslararası düzeyde ne olduğu gözler önüne serilecek, 2023 hedeflerine doğru giderken Türkiye'nin kalkınma eksenlerinin neler olduğunu tespit edilmiş olacak. Bugünden itibaren kongrenin toplanacağı güne kadar 9 üniversitemizin İzmir'de çok sıkı bir çalışma içine girmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir İktisat Kongresi 30 Ekim'de başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN