Yazıcı'dan 'milyarlık' müjde

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'na sahip bir firma için bir konteyner ürünün gümrükleme ve nakliyesini ortalama yüzde 17.5 ucuzlatıyoruz"dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü- Kolay Ticaret Büyük Türkiye' konulu toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülke olmasını için çalıştıklarını söyledi. İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu'nun yanı sıra İzmir Valisi Cahit Kıraç ile AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin de katıldığı toplantıda konuşan Yazıcı, 2012 yılında gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir değişimin içinde geçtiğini, 2013'ün ise tüm bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçlarının görülmeye başlandığı yıl olacağını söyledi. Gümrüklerde uygulanmaya başlayan Yetkilendirilmiş Yükümlü, İhracatta Yerinde Gümrükleme, İzinli Gönderici ve Ortak Transit uygulamaları hakkında bilgi veren Yazıcı, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nı alan firmaların Yerinde Gümrükleme ve İzinli Gönderici uygulamalarından yararlanma olanağı bulacağını söyledi. Yazıcı, "Yetkilendirilmiş Yükümlü uygulamasının getirdiği en büyük yeniliklerden biri 'Yerinde Gümrükleme'dir. Yerinde Gümrükleme ile öncelik ihracatta olmak üzere belirlenen kriterlere uygun her tesisi bir gümrük haline getiriyoruz. Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde gümrük işlemlerinin yüzde 70'inden fazlası, yerinde gümrüklüme uygulaması çerçevesinde yapılıyor. Yerinde gümrükleme uygulamasını öncelikli olarak ihracat işlemleri ile başlatıyoruz. İthalatta bu uygulamayı yine bu yıl içinde başlatmayı planlıyoruz" diye konuştu.

500 MİLYON DOLAR

Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması ile, firmaların gümrükleme işlemleri için yaptığı ortalama 954 liralık masrafının yüzde 90 oranında ortadan kalktığını açıklayan Yazıcı, "Gümrükleme işlemi dahil, bir sevkiyatın ortalama maliyeti 4 bin 900 liradır. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'na sahip bir firma için bir konteyner ürünün gümrükleme ve nakliyesini ortalama yüzde 17.5 ucuzlatıyoruz. Bu tasarrufun ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon dolar getirisi olacak. Firmalarımız gümrükleme işlemini kendi tesislerinde yapabildikleri için ihraç mallarını günün her saatinde yola çıkartabilecekler" dedi.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI
Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nde bir TIR'ın kuyrukta ortalama bekleme süresinin 6 ile 12 saat arasında değiştiğini, bu sürenin maliyetleri yükselttiğine dikkat çeken Yazıcı, şunları ekledi: "İşte yerinde gümrükleme bu yığılmaları, beklemeleri önlemek için atılan önemli bir adımdır. Artık ihracatçımızın TIR'ları gümrüğe gitmedikleri için, kat ettikleri yol kısalıyor. TIR'ların gümrüklerde boş yere beklemesi bitiyor. Teslimat daha hızlı yapılabildiği için işlemler hızlanıyor, daha çok sipariş alınabiliyor. Tüm bunlar maliyetleri azaltarak ihracatçılarımızın rekabet gücünü arttıracaktır. Yerinde gümrükleme yapmak isteyen firmanın Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nın olması ve en az 5 milyon dolarlık ihracat yapar aktifliği bulunması gerekir."

YENİ UYGULAMA
İthalatta yerinde gümrükleme uygulamasını da yine bu yıl içinde başlatmayı planladıklarını söyleyen Yazıcı, "Yerinde gümrükleme; güvenilir olduğu onaylanmış firmaların mallarına ilişkin gümrük işlemlerinin, gümrük idaresi yerine firmanın kendi tesislerinde yapılmasıdır. Tabii ki bizim görevlilerimiz yapılan işlemleri zaman zaman kontrol edecekler. Bu uygulama ile ihracatçımız artık gümrük işlemlerini yapmak için gümrüğe gitmeyecek, kendi işyerini, fabrikasını, deposunu; aynı zamanda dış ticarete konu ürünlerinin gümrük işlemlerinin yapıldığı mekan olarak kullanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazıcı'dan 'milyarlık' müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN