2 yıl boşa gitti

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Büyükşehir'in Harmandalı'da yapacağı ve hazırlıkları 2 yıldır süren rüzgar enerjisi santrali, Mania kriterlerine takıldı, yeni yer arayışı başladı

YÜKSEKLİK FAZLA GELDİ
Büyükşehir Belediyesi'nin Harmandalı'nda kuracağ rüzgar enerjisi santrali, hava alanlarının çevresindeki yerleşim yerlerindeki yapılaşma koşullarını belirleyen Mania kriterlerine takıldı. Mania kriterlerinde, santral kurulacak yerin denizden yüksekliğinin 140 metre olarak belirlendiğini söyleyen İZSU yetkilileri, "Oysa yapılan ölçümlerde Harmandalı'nın rakımı 300 metre olarak belirlendi. Ayrıca yapılacak rüzgar güllerinin de 60 metre yüksekliğe sahip olması yüzünden projeyi iptal etmek zorunda kaldık" dedi.

MİLYON DOLARLIK TESİS
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Harmandalı'daki çöp depolama alanının bulunduğu alana yapılması planlanan iki adet rüzgar santralinin 500 kilovatsaat gücünde olacağını belirtti, şu bilgileri verdi: "Ortalama yatırım maliyeti her bir türbin için yaklaşık 1 milyon dolar olması öngörülmüştü. Ancak bölgenin Mania kriterlerine uygunsuzluğu ortaya çıkınca Harmandalı santralinden vazgeçmek zorunda kaldık. 2 yıldır devam eden çalışmalar da boşa gitmiş oldu. Şimdi yeni yer arıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 yıl boşa gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN