Başkan'ın hayali Nif'e teleferik

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı en büyük hayalinin efsanevi Nif Dağı'nın zirvesine sosyal tesisler, spor ve konaklama tesisleri yapıp, buraya da ulaşımı teleferikle sağlamak olduğunu ilk kez Egeli Sabah'a açıkladı

Giriş Tarihi: 4.3.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi söyleşilerinin bu haftaki konuğu İzmir'in kirazı ve sanayisi ile ünlü ilçesi Kemalpaşa'nın CHP'li Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı oldu. Egeli Sabah Yayın Yönetmeni Ünal Ersözlü ve yazı işleri ekibimizi makamında ağırlayan Karakayalı, Türkiye'nin en fazla göç alan ilçelerinden biri olan 71 bin nüfuslu Kemalpaşa'nın son yıllardaki büyük değişim ve gelişimini anlattı. Başkan Karakayalı, ilçenin doğal güzelliklerini ön plana çıkaracak yeni bir projeyi de ilk kez Egeli Sabah'a anlattı. Karakayalı, Antik Çağ'da, Olimpos adını taşımış 19 dağdan biri olan 1510 metrelik Nif Dağı'nı turizme açmak için kolları sıvadıklarını belirtti, dağ ile ilçe merkezini birbirine bağlayacak teleferik projesini ilk kez açıkladı. Karakayalı, teleferikle çıkılacak dağda başta konaklama tesisleri olmak üzere çok sayıda sosyal donatı merkezinin de içinde olacağı projenin 2014 seçim vaadi olduğunu da belirtti. Karakayalı bu proje ile, başkan adaylığını da belirtmiş oldu.

SOSYAL YARDIMLAR

Bize Kemalpaşa'yı anlatır mısınız?
- Çok göç alan bir ilçe ve bunun getirdiği bazı sıkıntılar var. Doğup büyüdüğü topraklardan göçüp buraya yerleşenlerin kente uyum sağlaması biraz zaman alıyor. Belediye olarak bunları önlemek için sosyal çalışmalara öncelik veriyoruz. Göç edenlerin çoğu ekonomik olarak alt gelir grubunda olanlar. Bu yüzden başta işsizlik olmak üzere, birçok konuda projeler geliştiriyoruz. Örneğin Kadın Danışma Merkezlerimiz var. Burada kadınlarımıza sosyal açıdan neye gereksinimleri varsa veriyoruz. Ekonomik destek için de elimizden geleni yapıyoruz. Bazı yoksul ailelerin giderlerini karşılamaya çalışıyoruz. Başarılı ancak fakir öğrencilere dershane, hastalara sağlık hizmeti sunuyoruz. Odun ya da kömür alamayanlara katkıda bulunuyoruz. İşsizse, iş bulmasında yardımcı oluyoruz.

Nasıl bir çalışma programınız var?
- Seçimlerden hemen sonra bir ekip kurdum. Kemalpaşa'nın aynası, benim de adeta elim kolum oldu. Hepsi yüksek okul mezunu, pırıl pırıl arkadaşlar. Konularına vakıflar. Kemalpaşa'yı ev ev dolaşıyorlar. Şu ana kadar 10 binden fazla eve gittiler. İlçe merkezinde gidilmedik yer kalmadı. Evde kim yaşıyor, kim çalışıyor, kim özürlü, kim yaşlı, kim öğrenci. Bunlar tek tek tespit ediliyor. Mahalleli ne istiyor, ne bekliyor not ediliyor. Daha sonra bana iletiliyor. Ben de bürokratlarımıza bu işleri çözmesi için talimat veriyorum. Eğer söylememe rağmen sonuç alamazsak, hesabını da soruyoruz.

Nasıl bir Kemalpaşa hayal ediyorsunuz?
- Mutlaka herkesin bir bakış açısı vardır. Benim de 24 saat yaşanabilir bir Kemalpaşa hayalim var. Bunu sağlamak için de ne gerekiyorsa yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim. Öncelik olarak 36 yeni park yaptık. Buralara vatandaşlarımız gelsin diye kafeler kurduk. Kışın da Kemalpaşa'daki canlılığı artırmak istiyorum. Bunun için bir üniversiteye, bir fakülteye veya bir meslek yüksek okuluna ihtiyacımız var. Bunu sağlayabilirsek kışın da hareketliliği sağlarız. Tabii ki İzmir'e yakın olmamızın avantajı kadar dezavantajı var. Kemalpaşa'da yaşayanların neredeyse tamamı bütün ihtiyaçlarını İzmir'den karşılıyor. Bornova'ya çok yakınız. Bu yüzden İzmir'e gitmek tercih ediliyor. Ben yıllarca dershanecilik yaptım ve öğrenciyi Kemalpaşa'da tutmanın zorluğunu çok iyi bilirim. Ne yaparsanız yapın, Kemalpaşalı'nın İzmir'e gitmesini önleyemezsiniz.

HAYALİ BİLE GÜZEL

Yapmayı istediğiniz ancak bu dönemi yetişmeyen bir projeniz var mı?
- Teleferik projem var. Fizibilite çalışmalarını tamamladık. 5 milyon liralık bir harcamayla Nif Dağı'na teleferik kurmayı planlıyorum. İnşallah 2. dönemimde bunu da yapacağım. Vatandaşlarımızın Nif Dağı'na teleferikle ulaşmasını sağlayarak ilçede turizmi de hareketlendirmek istiyorum. Sadece teleferik olmayacak tabii ki. Orada dinlenme tesisleri, kamp yerleri, hatta futbol sahaları, bunlara uygun uluslararası ölçülerde konaklama tesislerini de kurmayı planlıyoruz. Kemalpaşa içine çocuk parkı yapacak yer bulamıyoruz. 24 saat yaşayan bir Kemalpaşa'yı bu projelerle gerçeğe dönüştüreceğiz. İzmir'i buraya çekmek istiyorum.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nin ilçeye katkısı var mı?
- Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) olmadan önce buradaki fabrikaların bize büyük katkısı vardı. Şu anda Bölge'nin kendi yönetimi var. Özel yönetmeliklere göre hareket ediyorlar. Bu alanlara giremiyoruz. Tabii bu da bizim kaybımıza yol açtı. Ama emlak vergilerini ya da diğer vergileri almaya devam ediyoruz. KOSBİ tüzel kişiliğini ben olmasam asla alamazdı. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, EBSO Başkanımız Ender Yorgancılar bu konuda çok çaba sarfettik. Buradaki sanayiciyi sıkıntıdan kurtardık.

KOSBİ'den yılda ne kadar ihracat oluyor?
1.7 milyar lira. Şu anda burada 300 fabrika var. Ancak fabrika sayısı 5 yıl içinde 900'e çıkacak. O zaman burada çalışanların sayısının 50-60 bin olması bekleniyor. Fabrika sayısı 900 olduğunda, ihracat rakamının da 3-3.5 milyar lira olacağını tahmin ediyoruz. Bir de Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAĞOSBİ) kuruluyor. Burası tam bir organize sanayi bölgesi olacak. Alt yapısı tamamlanmak üzere. KOSBİ çok dağınık. Bu dağınıklık yüzünden bir fabrikayı bulmak saatler sürüyor. Burada önce fabrika kurmuşlar sonra organize sanayi bölgesi ilan etmişler. 1960'larda Nif Çayı'nın etrafına fabrika kurulmasına zamanın belediye başkanı izin vermiş. Oysa biz Nif Çayı'nda yüzerdik, suyunu içerdik. Fabrikalar kurulduktan sonra bunları yapamaz olduk.

KİRAZIN GELECEĞİ KOOPERATİFLEŞMEDE
Kemalpaşa'nın simgesi kirazı koruyabiliyor musunuz?
- Koruyoruz. Daha doğrusu korumaya gayret gösteriyoruz. Türkiye'de kirazın ilk üretildiği yer Kemalpaşa. Bizim simgemiz. Ürettiğimiz kirazın yüzde 65-70'i ihraç ediliyor. Özellikle Bağyurdu kirazın merkezi oldu. İhracatçılar buraya geliyor. Kooperatifçiliği henüz tam oturtamadık. Bu konuya çok ilgi gösterdim, ancak başaramadım. Birkaç üretici birliği var. Onları bir araya getirme çabamız sonuç vermedi. Sayın Aziz Kocaoğlu köylüyü koruyor. Büyükşehir Nazım İmar Planı'nda Kemalpaşa tarımsal amaçlı korunacak yerlerin başında. Böyle devam edersek sorun olmaz. Ancak farklı düşünen bir anlayış gelirse, inanın buraları bir günde yok olur gider. Ve çok yazık olur.

BARAJ HERKESİ KURTARACAK
Yiğitler Barajı'nda son durum nedir?
- Biliyorsunuz burası KOSBİ'ye verilmişti. Ancak KOSBİ yapamayacağını söyledi. Şu anda barajı devlet yapacak. 30 yıllık ödemesiyle Büyükşehir Belediyesi'ne devredecek. Büyükşehir Belediyesi sürdürecek. Yani artık KOSBİ'nin elinde çıktı. Bu arada şunu da belirteyim: Fabrikalar geldikten sonra sondajlar nedeniyle yer altı suları inanılmaz azaldı. Eskiden 5 metreden su çıkarken, şimdi bu 150 metreye kadar düştü. Fabrikaların birçoğu 800- 1000 metreden su çıkarıyor. Bu barajlar ve göletler sayesinde yüzey suları tutulacak ve yer altındaki suların da azalmasını engellemiş olacak. Tarımsal sulamada ucuz su temin edileceği için köylü de sevinecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan'ın hayali Nif'e teleferik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN