Bafa Gölü'ne cansuyu

Giriş Tarihi: 5.3.2013

Aydın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim Kültür Mirası Koruma Derneği ve Turizm Altyapı Hizmet Birliği tarafından hazırlanan proje ile Miletos Antik Kenti ve Bafa Gölü kanallarla Ege Denizi'ne bağlanacak

Aydın Valiliği'nin 'çılgın proje' ile Miletos antik kenti ve Bafa Gölü kanallarla Ege Denizi'ne bağlanacak. Geçmişte Ege Denizi'nin Latmos Körfezi iken, Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla denize bağlantısı kesilince bir göle dönüşen Bafa Gölü, "Latmos Körfezi Canlanıyor" adlı projeyle yeniden denize bağlanacak. Aydın Valiliği, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim Kültür Mirası Koruma Derneği ve Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği işbirliğinde, Bafa Gölü'nü Ege Denizi'ne bağlayan kanalların turizme açılmasını öngören "Latmos Körfezi Canlanıyor" adlı projenin uygulamasına başlanacak. Yapılacak çalışma ile denizden Bafa'ya kadar teknelerle ulaşım sağlanabilecek. Bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginliğine sahip, manzara bütünlüğü içerisinde yerli ve yabancı misafirlerin eğlenme, öğrenme ve dinlenmesine uygun tabiat parçası Bafa Gölü'ne denizle ulaşımı sağlayacak proje ile turistik ilgi artırılacak.

1886'da başlamıştı

Projenin ilk olarak 1886 yılında Osmanlı Hükümeti ile İngilizler arasında yapılan protokoller ile gündeme getirildiği, ancak gerçekleşemediği belirtildi. Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı (DİTAB) Salih Bankoğlu, projenin ilk aşamasında, Ege Denizi ile Miletos Antik Kenti'ni, ikinci aşamada ise Miletos Antik Kenti ile Bafa Gölü'nü kanallarla birbirine bağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Bölgede eski çağlardan kalma kanallarda 2.5 metre derinliğe ulaşan 20 metre genişliğinde müsait zemin var. Denizden Bafa'ya kadar teknelerle ulaşım sağlanarak eski çağlarda deniz üzerinden kullanılan Kutsal Yol tekrar hayata geçirilecek. 3 bin yıllık proje bu kez gerçek olacak" diye konuştu. Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ise "Tekne turları ile kültür, doğa ve din turizminin aynı anda izlenmesini sağlayacağız. Bölge hızla gelişecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bafa Gölü'ne cansuyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN