Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütünşehir'in iptali için 'ten 10 bin imza

Giriş Tarihi: 5.3.2013 09:35

Büyükşehir Belediyelerinin hizmet sınırlarını illerin mülki sınırları ile değiştiren Bütünşehir Yasası'nın, Anayasa Mahkemesi'nce iptali için ve Seferihisar Kent Konseyi'nin başlattığı imza kampanyasında 'ten 10 bin imza toplandı.

Muhtarlar Derneği aracılığıyla Ödemiş'te sürdürülen kampanyada köy ve mahalle muhtarlarınca toplanan 10 bin imza Cuma günü Seferihisar'a ulaştırılmak üzere Ödemiş Kent Konseyi'ne teslim edildi. Bütünşehir'in iptalini isteyen imza kampanyası ile köylerin mahalleye dönüşmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Köylerin mahalleye dönüşmesi konusunda halka danışılmadığını ve Bütünşehir konusunda herkesin çekincelere sahip olduğunu dile getiren Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, 'Seferihisar'da başlatılan bu kampanya ilçemizde de destek buldu. Halkımız yıllardır yaşadıkları köylerin mahalleye dönüşmesini istemiyor. Bütünşehir'in götürüleri konusunda halkın yeterince bilgisi yok" dedi.

"KÖYLER KÖY OLARAK KALMALI"

Savuran, şöyle devam etti: "Geçen yıllarda Bütünşehir uygulaması İstanbul ve Kocaeli'nde yapıldı. Ancak oraların doğru düzgün köyü yok. Köyünde yaşayan da zaten fabrikalarda çalışıyor. Ama bir Ödemiş, bir Tire, bir Kiraz öyle mi? O bölgelerle Küçük Menderes'i, Bakırçay'ı bir tutamayız. Yasanın iptali için başlatılan kampanyayı biz de destekliyoruz. Köyün tanımı Anayasa'da belli. Şu an bu yasa Anayasa'ya da aykırı. İnsanlara sorulmadan hayata geçirilmeye çalışılması başlı başına bir yanlış. Referandum düzenlenerek halka 'Köyünüz mahalleye dönüşsün mü?'diye sorulabilirdi. Referandum yapılmadan, halka gidilmeden Ankara'dan böyle bir karar alıp, böyle bir yasa çıkarmak son derece sakıncalı. Biz bu duruma karşı tepkimizi ortaya koymak durumundayız. Bu nedenle Ödemiş'te 10 bin imza toplandı ve Seferihisar'a ulaştırıldı. Halkımızın da bu konularda duyarlı olması gerekiyor. Köyler köy olarak kalmalı fikrini taşıyorum.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütünşehir'in iptali için Ödemiş'ten 10 bin imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN