Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İzmir bana uğurlu geldi'

İstanbul'da doğan, İzmir'e yerleştikten bir süre sonra "Eksik Hece" isimli bir albüm çıkaran Evrim Özkaynak, Sezen Aksu'nun desteğini arkasına alan başarılı bir şarkıcı

Uzun yıllar İzmir'de birçok mekanda sahne alan Evrim Özkaynak, Sezen Aksu'nun keşfetmesi ile soluğu İstanbul'da alan, kentin yetişirtiği çok özel sese ve yüreğe sahip bir şarkıcı... Fatih Erkoç ve Sezen Aksu gibi işinin ustası isimlerin vokalistliğini yapan Evrim, artık solo albüm yapması konusundaki ısrarlara karşı koyamayarak en büyük destekçisi Aykut Gürel aranjörlüğünde "Eksik Hece" isimli albümünü piyasaya çıkardı. Sevdiği, mutlu olduğu işi, aşkla yapan Evrim, İzmir-İstanbul arası mekik dokuyor diyebilirim. İzmir'de yakalamışken kendisi ile çok özel bir sohbet gerçekleştirdim.
Müzik, hayatınıza nasıl girdi?
- Ben bu meselenin, kişinin yeteneğinin ailesi tarafından keşfedilmesi ile ilgili bir mesele olduğunu düşünüyorum. Çok küçük yaşlardan itibaren ailesine şarkılar söyleyen bir çocuktum. Beni desteklemeselerdi bu işe profesyonel olarak girmem mümkün değildi. Onların desteğini hep hissettim. Beni ailem keşfetti diyebilirim. Lise çağlarımda kendisini idol olarak gördüğüm Whitney Housten'ın "I will always love you" isimli şarkısını her gece hiç bıkmadan annemle babama söylerdim. Onlar da hiç sıkılmadan dinlerdi.

'İLK KONSERDE TİTRİYORDUM'
Hayatınızda hep müzik vardı anlaşılan. 'Hobi olarak yaparım, başka bir meslekten para kazanırım' diyor muydunuz?
- Lisedeyken fen bölümünde okuyordum ve tıp okumaya dair bir merakım ve azmim vardı. Aynı dönem ailem beni klasik gitar eğitimine yolladı. Şan eğitimime zaten devam ediyordum. Bir yandan da hafta sonları tiyatro eğitimi alıyordum. Anladım ki sahnede olmak beni fazlasıyla mutlu ediyor. O yıl üniversite sınavlarına girdim ama para kazanacağım işin tamamen müzikle ilgili olduğunu anlamıştım.
İlk sahne deneyiminiz nerdeydi?
- İstanbul Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde özel bir davet için çağrılan Joan Baez'i dinlemeye gitmiştik ailemle. Konser öncesi gerçekleşen etkinliğin içine benim performansımı da eklemişler. Scorpions grubunun "Wind of Change" parçasını elimde yeni gitarımla binlerce kişinin karşısında titreye titreye söylemiştim.

AYKUT GÜREL'DEN DESTEK

İstanbul'da doğdunuz büyüdünüz ama daha sonra ailenizle İzmir'e taşındınız. İzmir nasıl geldi size?
- Ailemin kararı ile İzmir'e taşındık. Hayat beni iyi ki İzmir'e yönlendirmiş. Bu şehir bana çok uğurlu geldi. Kendimi geliştirdim, burada çok huzurlu günler geçirdim. İstanbul'da belki daha çok yıpranacağım bir gelişme sürecini, İzmir'de daha sağlıklı yaşadığımı düşünüyorum.
Müzik tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?
- Pop ve caz müzik dışında üniversite dönemlerimde rock müzik ile ilgilendim. Değişik müzik türlerinin bileşimini kullanmaya çalışıyorum. Fransız, Latin müzikler bile sahnede denk geldiğinde söyleyebiliyorum. İngilizce bir Rock'n Roll repertuarım da var. Aslında müzik tarzım için Evrimce bir müzik yapıyorum diyebilirim.
Peki ilk albümünüz "Eksik Hece"de bu ruh hissediliyor mu?
- Birçok şarkıda birbrinden farklı düzenlemeleri Aykut Gürel'in ustalığında gerçekleştiği için o çeşitlilik hissediliyor.
Bu kadar uzun süre sonra albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?
- Sezen Aksu'nun vokalistliğini yapmaya başladığım zamandan sonra artık bir albüm yapmam gerektiğini hissettim. Aykut Gürel bu konuda beni çok cesaretlendirdi. Sezen Aksu'nun bire bir desteğini çok hissettim. Albüm yapılırken parça desteği, psikolojik desteği, önerileri, yönlendirmeleri çok ustaca çalışmalardı. Bu konuda tabi çok şanslıyım.

'BİRLİKTE ŞARKILAR SÖYLEDİK'
Sezen Aksu sizi nasıl keşfetti?
- Bence Sezen Aksu'nun dokunduğu herşeyi güzelleştiren bir büyüsü var. Sezen Hanımla Mario Plaza'da şarkı söylerken tanıştım. Mekana geleceğinden haberim yoktu. Sahnede şarkı söylüyordum ki bir an geldi, masasına oturdu, programım boyunca beni dikkatle dinledi. Daha sonra sahneye davet ettik ve bizi kırmadı sahneye çıktı yaklaşık bir saat birlikte doğaçlama şarkılar söyledik. Çok içten bir akşamdı. O gece telefonumu aldı ve 6-7 ay sonra aradı "vokalistliğimi yapar mısın?" dedi. Ben de koşa koşa yanına gittim.
Albümde kimlerin emeği geçti?
- Albümde Sezen Aksu'nun beş tane parçası var. Aykut Gürel'in prodüktörlüğünde Sezen hanımın şarkıları ile albüme başladık, daha sonra Yüksek Sadakat'in basçısı Kutlu Özmakinacı'dan sözü ve müziği olan iki tane eser aldık. Kendi yazdığım bir şarkıyı da ekledikten sonra süreç çok hızlı gelişti ve Eksik Hece piyasaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir bana uğurlu geldi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN