Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yasada eksiklik var aksama bizden değil'

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan'ın, risk altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin yasanın İzmir'de kötülendiğine ilişkin sözlerine yerel yöneticiler, "Sorun bizde değil"yanıtı verdi

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin 6306 sayılı kanun, geçen yıl Mayıs ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasa, yerel yönetimlere kendi bölgelerindeki riskli yapıları belirleme ve bakanlığa bildirme konusunda yetki verdi. Yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen 4 milyon nüfuslu İzmir'de, metropol alandaki 21 ilçe belediyesinden hiçbiri kendi sınırları içindeki riskli yapı tespitine ilişkin çalışma yapmadı. 200 binin üzerinde sağlıksız yapının bulunduğu bilinen İzmir'de, yerel yönetimlerin riskli alanlardaki yapıların tespitine karşı duyarsız kalması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü yetkililerini isyan ettirdi. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan'ın, yasanın İzmir'de öcü gibi gösterildiğine ilişkin sözlerine ilçe belediye başkanlarından yanıt geldi. Bazı belediye başkanları yasada eksiklikler olduğuna dikkat çekerken bazı belediye başkanları da Yaşacan'ın sözlerinin aksine gerekli çalışmaları yaptıklarını öne sürdü. Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak kanunda çok eksiklikler bulunduğunu bu eksiklikleri yasayı çıkaranların da yasa koyucuların da bildiğini öne sürdü. Solak, "Kanun, çok eksik bir kanun. Vatandaşın haklarını koruyacak tedbirleri almadan riskli yapı tespiti yaparsanız tamamen vatandaşı mağdur etmiş olacaksınız. Önce bunun kaynakları oluşturulur, o insanların hakları korunacak hale getirilir. Ondan sonra yasa uygulanır. Yoksa şimdi bu haliyle bir uygulama olmaz. Yasanın çok eksik olduğunu, yasayı çıkaranlar, yasa koyucular da biliyorlar. Bir an önce yasadaki eksikleri tamamlayıp düzeltirlerse her türlü çalışma yapılabilir."diye konuştu. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise, Yaşacan'ın söylemlerinin aksine ilçelerinde gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları söyledi: "Biz gerekli çalışmayı yaptık. Benim 4 mahalleyi kapsayan iki tane dosyam var. Toplam 43 hektarlık bir alan. 16 Temmuz 2012'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden onandı. 18 Ağustos'ta da Ankara'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gitti. Hiç yapılmamış diye bir şeyi kabul etmiyoruz. Dosyalarımızı da bekliyoruz. Yasanın kendine özgü sıkıntıları var. Ama bunun yanında olumlu tarafları da var. Vatandaşla iyi diyalog yerel yönetimin insiyatifinde yapılırsa bana göre daha iyi olur. Narlıdere'de vatandaş bu projeyi belediye ile yürütmek istiyor. Zaten bu yönde talebi de var."

"DEVLET ARKAMIZDA OLMALI"
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise "Biz çalıştık. Sayın şube müdürünün bilgisi yok herhalde. Bu yasayı oturup çok ciddi incelemek lazım. Riskli yapıyı tespit ettiğiniz anda 60 gün içinde belediyenin yapıyı boşaltması lazım. Bunu mikro anlamda düşünmeyeceksiniz. Makro anlamda düşüneceksiniz. Bu işin altına girdiğiniz zaman devletin arkasında güç oluşturulması lazım. Bu yazışmalarla çözülecek bir konu değil. Şube müdürümüz, çalışma yapılmadı diyor. Biz çalışma yaptık. Bizim elimizde ciddi bir çalışma var"diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yasada eksiklik var aksama bizden değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN