Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların bayramı

Giriş Tarihi: 7.3.2013

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü birbirinden coşkulu etkinliklerle kutlanacak. Daha önce Ankara ve İstanbul'da yapılan "Feminist gece yürüyüşü" bu kez İzmir'de yapılacak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü birbirinden farklı etkinliklerle kutlanacak. İzmir'deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri tam 5 gün sürecek. Dün saat 11.00'de, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hazırlanan "Anadolu Kadın Başlıklarının Günümüze Modernizasyonu" isimli serginin açılışıyla başlayan etkinlikler kapsamında bugün de saat 11.00'de, Fuar 5 No'lu Hol'de (Atlas Pavyonu) İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katılacağı bir kutlama programı yapılacak. Yarın saat saat 11.00'de, Cumhuriyet Meydanı'nda bir tören düzenlenecek. Törene Başkan Kocaoğlu, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Emel Denizaslanı katılacak. 8 Mart etkinlikleri, saat 14.30'da Atlas Pavyonu'nda, ünlü sanatçı Kibariye'nin konseri ile devam edecek. 9 Mart'ta "Yerel Seçimler ve Kadın" konulu panel düzenlenirken, 10 Mart'ta ise İzmir Sanat'ta saat 12.00'de Fizyoterapist & Osteopad Suat Dülger tarafından "Sağlık" konferansı verilecek.

GECE YÜRÜYECEKLER
İzmir Kadın Platformu da 8 Mart'ta benzerleri daha önce Ankara ve İstanbul'da yapılan "Feminist gece yürüyüşü" etkinliğini düzenleyecek. Platforma üye kadınlar ayrıca 8 Mart günü saat 11.00'de iş bırakma eylemi de yapacak. Gece yürüyüşü saat 19.00'da Karşıyaka İZBAN istasyonunda toplanacak olan kadınlar 19.30'da Karşıyaka İskele'de basın açıklaması yapacak. Daha sonra vapur ile Alsancak'a geçecek olan kadınlar Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyecek. İzmirli kadınlar, kadınların hak ve özgürlüklerine dikkat çekmek ve şiddete dur demek için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bugün Bisikletçiler Derneği ve Konak Belediyesi'nin katkılarıyla Gündoğdu'da bisikletlere binerek Cumhuriyet Alanı'na kadar pedal çevirecekler.

DOYASIYA EĞLENDİLER
İzmir'in Selçuk İlçesi'nde Belediye ile Selçuk Kadın Eğitim ve Gelişim Merkezi (SEGEM) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar matinesi düzenledi. Kadınlar oyun havaları eşliğinde eğlendi. Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi'nin (BEKEV) başlatmış olduğu "101 Kadın Hikayesi" projesi Kadın Yazarlar Derneğinin de katkılarıyla kitap haline getirildi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKDD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yürüyüş yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN