Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liselilerin münazara şöleni yarın başlıyor

Gediz Üniversitesi'nin düzenlediği İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası'nda 76 okuldan 320 öğrenci 4 gün boyunca fikirleriyle , bilgileriyle mücadele edecek

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Gediz Üniversitesi; düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, toplum önünde konuşabilen, iletişim gücü ve bilgi seviyesi yüksek, kendine güvenen gençler için münazara şampiyonası düzenledi. İki yıldır üniversiteler arasında yapılan şampiyona bu kez liselere taşındı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe ilgi büyük oldu. İzmir Fen Lisesi'nden Türk Koleji'ne, Bornova Anadolu Lisesi'nden Çakabey'e, Yamanlar'dan İzmir Kız Lisesi'ne tam 76 okul yarışma için başvurdu. Bu okullardan 320 öğrenci bilgi ve fikir düzleminde karşı karşıya gelecek. Onlara 80 öğretmen ve 100'ün üzerinde üniversiteli eşlik edecek. Beyin fırtınasının eseceği şampiyona yarın başlayacak, 12 Mart Salı günü sona erecek. İnsanlığa yön veren devlet adamlarının yetişmesinde büyük payı bulunduğu için 'liderlerin oyunu' olarak bilinen münazara karşılaşmalarında ağırlıklı olarak eğitim ele alınacak. Şiddet, göç, adalet, sağlık ve siyaset üzerine de kafa yorulacak.

ÜNİVERSİTELİYE GÖREV
Hükümet kanadındakilerden açıklanan bir konuyu savunması, karşısındakilerin de o fikri çürütmesi istenecek. Jüride ODTÜ, Boğaziçi, Ege, Dokuz Eylül, Koç, Yeditepe, Selçuk, İstanbul Ticaret ile Fatih üniversitelerinden, ulusal ve uluslararası münazara turnuvalarında derece sahibi 70 öğrenci görev alacak. Ekipler, savundukları ya da karşı çıktıkları görüş hakkındaki bilgisine, hitabet gücüne, vücut dilini kullanma becerisine ve ikna kabiliyetine göre değerlendirilecek. 4 gün sürecek zorlu turnuvayı birincilikle tamamlayan öğrencilere ve öğretmenine mini ipad, 2. ekibe de netbook armağan edilecek. Tüm katılımcılar da çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Liseliler, nefes kesecek şampiyona öncesinde Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü'nde eğitime alındı. Gençler, münazara ve kuralları hakkında bilgilendirildi, hazırlık karşılaşmalarında ter döktü, büyük mücadeleyi heyecanla beklemeye başladı.

GELECEĞE YATIRIM
Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, gösterilen yoğun ilgi nedeniyle okul yöneticilerine, öğretmenlere, ailelere ve öğrencilere teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, bu turnuvayı eğitime ve geleceğe önemli bir katkı olarak gördüklerini kaydetti, şunları söyledi: "Özgüveni ve bilgi seviyesi yüksek gençlerin yetişmesinde münazaraların büyük payı var. Üniversitemizde mikrofon başına geçecek evlatlarımız arasından gelecekte ülkemizin başına geçecek liderlerin çıkmasını temenni ediyoruz. Türkiye'nin büyük hedeflere koşabilmesi ve devler liginde yer alabilmesi için her alanda iyi yetişmiş devlet adamlarına ihtiyacı var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liselilerin münazara şöleni yarın başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN