Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ZEKİ HOZER: Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası

Giriş Tarihi: 8.3.2013
TEPAV İstihdam İzleme Bülteni, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göz attığımızda, İzmir'de aktif çalışan sayısının 800 binlere yaklaştığını ve bu haliyle toplam yurtiçi istihdamın yüzde 7'sinin İzmir'de olduğunu görmekteyiz. Total istihdamın yüzde 30'u İstanbul'da ve sayısal karşılığı da 3 milyon 400 bin kişidir. İş yeri sayısında en fazla artış perakende, bina, inşaat, yiyecek ve içecek hizmeti sektörlerinde. Buna paralel olarak, SGK'ya yeni kayıt yaptıran 150 bine yakın işletmenin yüzde 20'si geniş anlamda inşaat sektörüne ait faaliyetler. Yeni iş yerlerinde, tıpkı istihdamda olduğu gibi, İstanbul birinci. Bu verisel klasmanda, sevindirici bir gelişme olarak İzmir, Ankara'yı geçerek ikinciliğe oturmuş durumda. İşsizlik oranları da ülkemizde 9.4 seviyelerinde. Bu oran, Avrupa Birliği'nde 11.7, ABD'de 10.7 olmakla beraber, İspanya ve Yunanistan'da yüzde 26'lara ulaşmış durumdadır. İzmir'de işsizlik ödeneği alan kişi sayısı da, 1500'ler civarında.

YENİ YASANIN GETİRDİKLERİ
Ülkemizde, 197.6 milyar olarak gerçekleşen toplam tüketici kredi miktarının yüzde 40'ları konut sektörü ile ilgili. Çin'de yüzde 50'lere varan tasarruf oranları da ülkemizde, maalesef yüzde 15'in altındadır. Türkiye'de toplam istihdamın 25 milyonu geçtiği ve bunların da yaklaşık yüzde 10'unun kamuda çalıştığı dikkate alınırsa, ülkemizin çalışma dünyasının genel profili göz önüne getirilebilir. Bu bilgilere, dünyadaki ekonomik krizin gerilemekte olduğu ve toparlanma başladığını, büyüme oranlarının da geçen yıllardan fazla olacağı beklentisini eklemeliyiz. İş ve çalışan dünyası ile ilgili çok önemli etkileri olacak önemli bir yasa, bu yılın başında yürürlüğe girdi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu. Bu yasa, tüm işyerlerini ve çalışanlarını etkileyen ve Avrupa Birliği muktesabatı kapsamında çıkan bir yasa. Ana çerçeve, tek bir çalışanın olduğu yerleri dahi kapsaması ve tüm işyerlerini "az tehlikeli", "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" diye sınıflandırmasıdır. Aynı zamanda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu da getiren yasa, bu uygulama için 50 kişi çalıştırma kriterine atıfta bulunmuş, elliden daha az işçi çalıştıran kurumlar için zorunluluğun Haziran 2013 tarihinde başlaması öngörülmüştür.

CİDDİ PARA CEZALARI
İşletmeler için, işe giriş ve periyodik muayeneler ile acil durum planı, tahliye planı, risk analizi ile ilgili raporlamaları ve bildirimlerinin yükümlülük olarak ortaya konduğu ve tersi durumda çok ciddi para cezalarının tanımlandığı yasa metinlerinde görülmektedir. Genel hatları ile olumlu olmakla birlikte, uygulamada özellikle yeterli sayıda iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olmaması noktasında birçok sıkıntı potansiyeli taşıyan bu yasa ile ilgili, İzmirli işletmelerimizin özenli çalışma içinde olması ve maddi ceza kapsamındaki maddeler için gerekli çalışmayı gözden kaçırmamaları önem taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ZEKİ HOZER: Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN