Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"OPET'le Darkale çok güzel olacak"

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünün turizm cazibe merkezi haline getirilmesi için hazırlanan projeye Eylül ayında başlayacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünün fiziki yapısının iyileştirilerek cazibe merkezi haline getirilmesi için destek veren ve 2010 yılından bu yana gelişmeleri takip eden OPET, projeye Eylül ayında başlamayı hedefliyor. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, projelendirmelerin yapılması, koruma amaçlı imar planının onaylanması gibi süreçlerin bitirilmesinin ardından Darkale köyü için Eylül ayında fiziki çalışmalara başlamayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar korunan mimari yapısı ile dikkat çeken Darkale'nin turizm cazibe merkezi olabilmesi için Soma'da yaşayan ve değişik meslek gruplarından insanların gönüllülük esasıyla başlattığı Darkale Köyü Yenileme ve Yaşatma Projesi'nde müjdeli haber OPET'ten geldi.

İZİNLERİ BEKLİYORUZ
OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, daha önce OPET'in sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Örnek Köy Projesi alanında destek vereceği Darkale köyü ile ilgili yapılan çalışmaları Egeli Sabah'a anlattı. Öztürk, Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası'nda Tarihe Saygı Projesi kapsamında yaptıkları çalışmalar nedeniyle 2 ila 9 yıl arasında ceza istemiyle ağır ceza mahkemesinde yargılandıklarını hatırlattı. Öztürk, "Biz bu hizmetleri gösteriş için yapmıyoruz. Dolayısıyla yapılan çalışmaların sağlıklı olması gerekiyor. Altyapı çalışmaları, izinlerin alınması, projelerin çizilmesi gibi bütün bunlar süreç işi. Sütten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek yermiş. Biz Çanakkale'de çalışmalarımıza izinsiz başladık. Çünkü izin alamadık. Kültür ve Turizm Bakanı, 'siz başlayın, izinler arkadan gelir' dedi. Ama izinler gelmedi. Onun için şimdi izin alınmamış bir yere fiziki koşullar için girmiyoruz. Eğitim çalışmaları ile başlıyoruz. Darkale için bir yol haritası verdik. O yol haritası takip ediliyor" dedi.

"EYLÜL'DE BAŞLAYACAĞIZ"
Her ile bir örnek köy kurma konusunda kararlı olduklarını kaydeden Öztürk, "Her örnek köyümüzde biz bir köy komitesi oluştururuz. 5 kadın ve 5 erkekten oluşur. Muhtar, öğretmen ve imam doğal üyeleridir. Onlarla birlikte yapılacakları planlarız. Onlar da, biz de süreci takip ederiz" diye konuştu. Darkale'nin çok eski bir köy olduğuna işaret eden Öztürk, "Tarihi özelliği olması nedeniyle projelerin sağlıklı çizilmesi, izinlerin tam olması gerekiyor. O süreç bizi oyaladı. Pek çok izinler alındı. Kısmet olursa programımızda var. Eylül ayında, fiziki koşullarını düzeltmek için topyekün çalışmalara başlamayı hedefliyoruz. Bizw projelerimizde bütünü arıyoruz. Önemli olan damlaların birleştirilmesi"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"OPET'le Darkale çok güzel olacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN