Gözler Baskent'te

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Özgörkey Şirketler Grubu, İzmir Çankaya'daki arsasına yapacağı otelle ilgili imar planı 2 kez Büyükşehir'den dönünce, çareyi Çevre-Şehircilik Bakanlığı'na başvurmakta buldu

Özgörkey Şirketler Grubu, İzmir'in Çankaya Gaziosmanpaşa Bulvarı ve Necati Bey Bulvarı kesişiminde bulunan arsasına yapacağı otelin yüksekliğini artırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. Özgörkeyler, daha önce binanın yüksekliğinin 24 metre 80 santim olan yükseklik sınırını 30 metre 80 santime çıkarması için Büyükşehir belediyesi'ne başvurmuş, ancak talep reddedilmişti. Bu vetoyu aşmak için yapılan başvuruyu değerlendiren Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulu'ndan görüş istedi. Büyükşehir talebe karşılık olumsuz görüş bildirirken, Koruma kurul olumlu yanıt verdi.

5 YIL ÖNCE YIKILDI

Yıllarca atıl duran Özgörköyler'e ait 4 katlı metruk binanın çatısı, Eylül 2008 tarihinde yağışlar nedeniyle kısmen çöktükten sonra Konak Belediyesi kararıyla tehlike yaratması nedeniyle yıkıldı. Ardından, Konak Belediye Meclisi arazi üzerine 26 katlı gökdelen yapımı için onay verdi. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nda ise arazinin yanında yer alan tescilli tarihi Saint Policarp Kilisesi yönünden çekme mesafelerinin yetersiz olduğunu tespit etti, projede değişiklik istedi. Kurul'un talepleri doğrultusunda değiştirilen planda toplam inşaat alanı 9 bin 372 metrekare, yükseklik 79.30 metre olarak belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi planı reddetti. Özgörkeyler daha sonra üç kat yer altında, 8 kat zemin üstünde (30.80 metre) yeni imar planı önerisiyle başvurdu. Kullanım alanı yine 9 bin 372 metrekare olarak aynı kaldı.

BAKANLIK GÖRÜŞ İSTEDİ

Konak Belediye Meclisi AK Parti'nin karşı oyuna karşın talebi kabul etti. Ancak, Büyükşehir Belediye Meclisi, plan değişikliğini 24.80 olan çevrede emsal olacağı ve farklı gerekçelerle reddetti. Özgörköy Grubu, Büyükşehir Belediyesi'nde plan veto edilince çareyi Ankara'da gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na 30.80 metre yükseklik talebini içeren plan değişikliği için başvuru yaptı. Bakanlık'ta plan tadilatı hakkında ilgili kuruluların görüşlerini sordu. Büyükşehir Belediyesi daha önceki red kararı nedeniyle yine olumsuz görüş verdi. Koruma Kurulu ise talebe olumlu görüş verdi. Ancak Kurul kararında Büyükşehir Belediyesi şerhi de yer aldı. Gözler, Bakanlığın bu görüşler dağrultusunda vereceği karara çevrildi. Onay gelirse Özgörkeyler istediklerine kavuşacak. Ancak, bu plana da, askı süresinde itiraz edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler Baskent'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN