Torbalı parmak ısırtıyor

121 bin nüfuslu bir ilçe. Ancak 4 milyonluk İzmir'in ödediği verginin yüzde 52'si Torbalı'dan. İlçe, vergisine sadakatta bununla da yetinmiyor. Tahsilatta yüzde 99.6 gibi kırılması zor rekorla, Türkiye birinciliğini de kimselere kaptırmıyor

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Çınar ve Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun oldu. İzmir'in ödediği verginin yüzde 50'den fazlasını ödeyen Torbalı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çınar ve Olgun, "İzmir'in 2012 yılında ödediği verginin yüzde 52'sini Torbalı'dan. Bu yıl belki yüzde 55'e çıkabilir. Vergi tahsilatında da Türkiye birincisiyiz. Tahsilat oranı yüzde 99.6, yani vergisini herkes yatırmış" dedi.

Üye yapınız hakkında bilgi verir misiniz?
- B.Ç:
1875'i aktif, 2 bin 500 üyemiz var. Yüzde 40'ı büyük anonim şirketler. 286'sı büyük çaplı, dünya ve Türkiye markası. Bunlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İzmir'in 2012 yılı vergisinin yüzde 52'sini Torbalı ödüyor. Geçen yıl tahakkuk eden 19 milyar liralık verginin 18.5 milyar lirasını ödemişiz. Sigara fabrikalarının bölgemizde bulunmasının bunda büyük payı var. Vergi tahsilatında ise Türkiye birincisiyiz. Tahsilat oranı yüzde 99.6 gibi. Yani hemen hemen herkes vergisini herkes yatırmış.

HIZLI GELİŞME SIKINTILARI
Hızlı gelişen sanayi ile birlikte göç alıyoruz. Bu noktada biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bölgemizde inşaat sektörü çok hızlı. Yapılaşmaya izin verilirken yanlışlıklar yapılmış. Büyükşehir Belediyesi üstünde çalışıyor ama istenen düzeyde değil. Fabrikalara alt yapısı olmadan ruhsat verilmiş. Aracımızla gidemediğimiz fabrikalar var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilettik. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar bey de sağ olsun, o konuda bize destek verdi ama yeterince çözemedik. Sanayi açısından, çok sayıda ille yarışıyoruz.

KILIÇLAR ÇEKİLDİ

Yerel yönetimle ilişkileriniz nasıl?
- B.Ç: Çok sıkıntımız var. Biz göreve geldiğimiz zaman, resmi ziyaret olarak Kaymakamımızdan başlayarak bütün kurumları ziyaret ettik. Kurum olarak iade ziyaretine gelmediyse bir insan, bunun anlamı "Sizinle birlikte çalışmam" demektir. O günden sonra açık açık bunlar ortaya çıktı. Çöp olayından sonra da kılıçlar çekildi. Çünkü Belediye Başkanımız çöpün gelmesini istiyordu. Aziz (Kocaoğlu) beye sözü varmış.
- A.O: Belediye Başkanınımız sivil toplum kuruluşlarına oldukça mesafeli... Şoförler Odası, Esnaf Odası, Ziraat Odası, Ticaret Odası ve aynı zamanda ilçenin kendi içinde kurduğu dinamikler yani dernekler, vakıflar gibi; hepsine mesafeli... İlçemizde 30-40 civarında kuruluş var. Bunlarla hiçbir toplantı yapmadı. İlçe için alınan kararlar, ortak akılla alınmıyor. Biz seçim sonrasında tüm milletvekillerini ve bakanlarımızı ziyaret ettik. Tüm odalar birleştik, gittik. Ama başkanımız yoktu. Başımızda başkanı götüremedik. İlçenin sahibi kentin belediye başkanı ama ilçede koordinasyonu sağlayamadı. Siyaseti, siyaset zamanı yapmak lazım. Ama maalesef küçük yerlerde siyaset sürekli gündemde oluyor.

Yeni yatırımlar var mı?
- B.Ç: Opel bizden bir rapor istedi, hazırladık. İmalat anlamında geri dönmesini istiyoruz. Belki 2014'te tekrar gelebilirler.
- A.O: Yatırımlarla ilgili olarak imar sorunumuz var. Daha önce sanayi alanı ilan edilen alanlar, Tarım Bakanlığı tarafından birinci derece tarım alanı yapıldı. Bu yüzden yeni yatırım alamıyoruz. Yatırımlar kapanan işletmelerin yerine yenisinin açılması şeklinde oluyor. Büyükşehir Belediyesi bunu çözmeli. Gerekli görüşmeleri yapıyoruz. İzmir'in sanayi aksı açısından gelişime açık tek bölge Torbalı kaldı. Bu bölgeyi de siz sanayi imarına kapatırsanız, sadece Torbalı'nın değil İzmir'in gelişimini kapatırsınız. Torbalı'da mevcut kapasitemiz yüzde 100 artabilir. Bunun içinde imar sorunun çözülmesi gerekiyor. Sayın Başkanımız rakamlar verdi. Bu kadar vergi veriyoruz falan ama Torbalı'nın sorunları ile ilgili Ankara'dan, İzmir'den istediğimiz çözümleri alamıyoruz. Kurumlar arasında yaşanan problemlerden dolayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve tarım Bakanlığı arasındaki problem nedeniyle olmuyor. Valimiz el attı ama imar sorunu çözülemedi.
- A.O: İzmir'in vergisinin yüzde 52'sini veriyoruz. Son yıllarda İzmir'e gelen yatırımlardan hangisi Torbalı'ya kaydırıldı. Vergiyi veren biziz, İzmir'in istihdam yükünü çeken biziz. İzmir'in hamallığını yapan biziz. Fakat bugüne kadar Torbalı'ya büyük proje olarak, milyon dolarlık yatırım anlamında uygun görülen tek proje çöp oldu. Onu da bizim girişimlerimiz sonucunda bozduk. Katı atık sorunları var. Son 10-15 yıl içinde yüzde 100 büyüyen bir ilçeyiz. Nüfusumuzda o kadar çok artıyor. İzmir'de yapılan konutların yüzde 27'si Torbalı'da yapılıyor.

İZBAN, TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEK
İZBAN'ın gelmesi Torbalı'yı nasıl etkileyecek?
- A.O: Bugüne kadar aldığımız en önemli yatırım. Bakanımıza ve Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Ama bu proje uygulanırken o kadar yanlışlıklar yapıldı ki, resmen şehir ikiye bölündü. Şehrimizin en güzel yerlerinde, ucube diyeceğimiz üst geçitler yapılıyor. Esnafımız bu konudan dertli. İZBAN, alttan geçmesi gereken yerlerde yukarıdan gidiyor.
- B.Ç: Fabrikalara servisler her sabah 22 bin kişiyi taşıyor. Bir o kadar da İzmir'den taşınıyor. İlçemizde trafik 06.30'da kilitlenmiş oluyor. Bu anlamda İZBAN bizim için çok faydalı olacak.

'ÇİFTE STANDART OLMAZ'
Torbalı'da ovalara fabrikalar kurulmuş. Şimdi de lojistik merkezler kuruluyor.
- B.Ç: Bana göre OSB dışında bir tane fabrika olmamalı. Hiç bir altyapı çalışması yapılmadan geçmişte izinler verilmiş. Tarlalara fabrikalar kurulmuş. Sonra kurulanın çevresine yenisi. Arada bazı yerler kaldı, etrafı fabrikalarla dolu, ortası tarım arazisi. Oraların imarı ile ilgili sorun var. Yoksa tarım bölgelerinin kesinlikle kalmasından yanayız. Özelliğini yitirmiş bölgelerin imarının düzeltilmesini istiyoruz. Bu alanlar tarım alanı olmaktan çıkmış. Belediyenin, İl Tarım Müdürlüğü'nün görüşü olmadan ruhsat verdiği yerler var. Vermedikleri de var. Birisine öyle, diğerine böyle olmaz. Ya hepsine vereceksin ya da hiçbirine vermeyeceksin. Örneğin, kişi almış 4 parsel alan. 3'ünde tesis kurmuş. Diğerini yapmamış. Şimdi orayı yapmak istiyor, yani fabrikasına ek yapacak, ama yapamıyor. Biz de bu noktada girişimde bulunduk ve çözdük. 150 civarında işletme ek yerler yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı parmak ısırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN