'Yalıtım zorunlu olmalı'

Giriş Tarihi: 11.3.2013

BTM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, ülkemizin cari açığını etkileyen önemli konuların başında gelen ısı yalıtımının, kentsel dönüşüm projelerinde zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi

BTM'nin Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, ülke genelinde uygulanacak olan kentsel dönüşüm projeleriyle yaklaşık 6.5 milyon konutun yıkılarak yeniden yapılacağını ve bu rakamın İzmir'de 255 bine ulaşacağını söyledi. Yapılacak yeni binaların tamamında, ısı yalıtımı uygulanacağı için Türkiye genelinde yıllık 4.5 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağını belirten Levent Ürkmez, İzmir'de ise yaklaşık 200 milyon dolarlık bir enerji tasarrufunun söz konusu olduğunu belirtti. Ürkmez, "2012 yılı cari açığımızın 48 milyar dolar, enerji ithalatımızın 60 milyar dolar olduğunu düşünürsek, ekonomimizde enerjinin ne kadar önemli yer tuttuğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde var olan yaklaşık 20 milyon konutun yüzde 85'inde yalıtım uygulaması bulunmaması yılda yaklaşık 13.5 milyar dolar fazladan yakıt tüketilmesine sebep olmaktadır" dedi. Türkiye'nin her köşesinden göç alan İzmir'deki alt yapı ve üst yapı yatırımlarının, şehircilik ve yaşam kalitesi açısından potansiyelin altında olduğunu belirten BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, bu konuda merkezi ve yerel yönetimlerin yanında iş dünyasının da gerekli katkıyı yapması gerektiğini belirtti.

KALİTELİ PROJELER

Gelişmiş sanayi ve ticaret altyapısı, yüksek yaşam standartları ve modern yaşam tarzı ile Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'in, kentsel dönüşümün uygulanacağı pilot bölgelerin başında geldiğini söyleyen Levent Ürkmez, "Urla, Güzelbahçe, Narlıdere'den Menderes, Bornova, Bayraklı, Çiğli'ye kadar kentin birçok noktasında yüksek kalitede projeler hayata geçiriliyor. Kentimizin çehresi değişirken İzmirliler de hak ettiği yaşam kalitesine her gün bir adım daha yaklaşıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yalıtım zorunlu olmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN