CAN AKSIN: Projeni yap desteğini kap

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Kaç zamandır televizyonlarda reklamlar dönüyor, Kaz Dağları Çanakkale'den Mustafa Kesen, Çamlıhemşin Rize'den Emine Dereoğlu, Demre Antalya'dan Filiz Ergin ekrana çıkıp mesaj veriyorlar, "Gelecek turizmde" diyorlar. Hepsi de akla ve mantığa uygun. Ben Karadenizli'yim ama Ayvalık'ta oturuyorum. Ayvalık çok güzel bir yer. "Yaratıcı turizm" için ideal bir bölge. Adaları ve doğal yapısıyla tam bir dünya cenneti. Televizyonda bu reklamları izledikçe, hep "Ayvalık'ta neler yapılabilir" diye kafa patlatıyorum. Arkadaşlarım da benim gibi... "İyi bir yönetim olsa, Ayvalık dünyanın en ünlü turizm merkezi olur" diyorlar. "Ama para yok, yönetici yok" diye de ekliyorlar.

TURİST VAR, TESİS YOK...
Şimdi bakalım Çamlıhemşinden Emine Dereoğlu ne diyor: "Her yaz buralar bizim turistlerle dolup taşar ama kalacak yer yok. Yöre kadınları birleştik, bizim evi pansiyona çevirerek el emeklerimizi satsak, böylece ailemize destek olsak iyi değil mi?" İyi tabii. Hem de çok iyi. Mustafa Kesen, Kaz Dağları'nın göknarını, ada çayını bütün dünyaya tanıtmak istiyor. Demreli Filiz Ergin, kültür turları düzenleyip tarihi zenginliklerimizi turistler sunmanın peşinde. Ne gerekiyor? Para ve destek. İşte o da, Gelecek Turizmde- Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'yla kolayca sağlanabilir. Yeter ki siz isteyin.. Çünkü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes, sürdürülebilir turizmle yerel ekonomiye ve kalkınmaya destek vermek üzere, "Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Projesi"ni hayata geçirdi. Diyorlar ki, "Sürdürülebilir turizmle değerlerimize değer katalım. Doğal ve kültürel varlıklarımızı birlikte dünyaya tanıtalım. Sürdürülebilir turizme katkı sağlayan fikirleriniz ya da projeleriniz varsa, başvurunuzu yapın, biz projenizi destekleyelim siz de turizmin geleceğini."

SİSTEM TAM BİZE GÖRE
Bu fon sayesinde, yerel ürün geliştirilmesi, sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulması, gelir getirici araçlar ya da yeni iş gücü yaratılmasına dair sürdürülebilir turizm projelerine destek sağlanıyor. Özel ve kamu kurumlarının iş birliğiyle geliştirilen projelere başvuru kabul edilirken, projeyle fon desteğinin yanı sıra danışmanlık, iletişim ve eğitim desteği de veriliyor. Sürdürülebilir turizm diyoruz da, nedir bu sürdürülebilir turizm? Sürdürülebilir turizm, doğal, ekonomik ve kültürel kaynakların korunmasını ve devamlılığını gözeten; kaynakların değerlendirilmesine fırsat yaratan; bu kaynaklardan gelir elde edilmesini ve bu gelirin kaynağın ait olduğu yerde kullanılmasını sağlayan bir turizm modelidir. Yani tam bize göre... Hani eskiden, "Sular akıyor, biz Türkler bakıyor" derdik ya, artık bakmayacağız. Bakacağımız yer belli. www.gelecekturizmde. com buraya bakacağız. İşte bu sitede, turizm projelerini desteklemek amacıyla oluşturulan Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na başvuru yapılabiliyor. Bu güzel fırsattan yararlanabilmek için, Türkiye'de kayıtlı olan ve tüzel kişiliğe sahip kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları (sivil toplum örgütleri, odalar, birlikler, kooperatifler, mesleki dernekler, federasyonlar, dernekler, vakıflar dahil) ve üniversiteler ve araştırma enstitüleri/merkezleri; Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na başvurabilir.

ORTAKLIK ŞARTI VAR
Kişiler tek başlarına başvuru yapamıyorlar. Başvuru yapmak için en az 2, en fazla 5 ortak zorunlu. "Ortağı nereden bulacağız?" diye de yakınmayın. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve araştırma enstitüleri/merkezleri; yerel otoriteler, belediyeler, yerel yönetimler, muhtarlıklar, il özel idareleri, valilik, yerel idari kurumlar, il müdürlükleri ve yerel otoritelerin dernekleri, Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na başvuru yapan kurumlara ortak olabilirler. Valla bu fırsat kaçmaz. Yeter ki fikriniz, projeniz olsun. Destek ve para Anadolu Efes'in Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'nda. İster daha küçük ölçekli projeye katılın ve 15 bin lira ile yetinin, isterseniz projeniz de hayaliniz de büyük olsun 90 bin lira alın. Karar sizin. "Gelecek turizmde" diyerek, kendinizi ve yörenizi kalkındırın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Projeni yap desteğini kap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN