Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Psikologtan kadına "Direnin" çağrısı!

Kadınların dayak yemeye zemin hazırladığını söyleyen psikolog Hüsnü Uçar, "Çünkü kadın bu duruma razı oluyor. Boyun eğiyor. Erkeğe rest çekebilse olay hemen biter ama yapmıyorlar"dedi

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Kadına yönelik şiddet ülke genelinde durmak bilmezken, konuyla ilgili Psikolog Hüsnü Uçar ilginç bir tespitte bulundu. Kadınların dayak yemeye zemin hazırladığını anlatan Psikolog Uçar, "Çünkü kadınlar bu duruma razı oluyorlar. Boyun eğiyorlar. Rest çekebilseler olay duruyor. Bu nedenle kadınların sessiz kalmamaları gerekiyor. Örneğin, bir kadın geliyor 'kocamdan dayak yedim' diye şikayet ediyor. Ama 'ilk defa olmadı' diyor. 'Evlendikten 3 ay sonra oldu.6 ay sonra yine oldu. 1 sene sonra tekrar oldu. Her sene birkaç defa oldu. Ben de birkaç kez affettim' diyor. Bunu sevginin belirtisi gibi zannediyorlar. Erkek sever de döver de diye düşünüyorlar. Affedebiliyorlar. Bazı kadınlar ise 'doktor bey suçum varken dövse neyse suçum yokken dövdü' diyor. Böylesi dayak yemeyi hak ediyor. Çünkü kendi hatası" dedi.

'EĞİTİMLE İLGİSİ YOK"
Şiddet mağduru kadınların eğitimli de eğitimsiz de olabildiğine dikkat çeken Uçar şöyle dedi: "Bazı kadınlar güçlü. Örneğin, kadın çocuğunu emzirirken, kocası gelip 'Nerede çay?' diye bir tokat atıyor. Kadın da eline aldığı kül tablasını kocasının kafasına geçiriyor. Bu olayı yaşayan karı koca bana geldi. Adam 'Doktor bey, kültablası ile vurulur mu?' diyor. Haketmiş. O adam o kadına bir daha vuramaz. Başka bir örnek. Kadının kayınpederi eve gelmiş. Evde misafir. Evin erkeği babasına hava atacak. Karısına birkaç tokat atıyor. Kadın mutfaktan bıçak alıyor ve 'İkiniz gelin. Öldürürüm sizi' diyor. İkisi başka bir odaya kaçıp kendilerini kapatıyorlar. Sonra komşular geliyor ve kadını sakinleştiriyorlar. Bu adam kendisine direnen kadına bir daha kolay kolay tokat atabilir mi? Kadın gücünü ortaya koymuş" diye konuştu.

DÖVÜŞ ÖĞRENMİŞ
Kendisine gelen başka bir hastanın ilginç bir hikayesi olduğunu anlatan Psikolog Hüsnü Uçar, dayak yiyen kadının kendini koruyabilmek için kocasından gizli taekvondo kursuna gittiğini söyledi. Uçar, "Kadın 19 yaşında evlendiriliyor. Kucağında bir çocuk. Geri dönebileceği bir ev yok. Üvey babası var. Sahip çıkacak başka biri yok. Kocası kadını sürekli dövüyor. Kadın bir kuaförde çalışmaya başlıyor. Parasını kocasına veriyor ama dayak da yiyor. Bahşişlerden para biriktiyor. Bu olay Manisa'da yaşanıyor. Başka bir semtte tekvando kursuna gidiyor. 6 ay gizlice eğitim alıyor. Gizli antreman yapıyor. Kocası dövmek isterken bu kez kadın adamı dövüyor"diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Psikologtan kadına "Direnin" çağrısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN