Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berlin'de Ege rüzgarı

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB'ye, sadece sektör temsilcileri değil, Ege illerinin valilerinden belediye başkanlarına, oda yöneticilerinden medya mensuplarına kadar her kesimden temsilci katıldı

EGE illeri, Almanya'nın Berlin Kenti'nde gerçekleşen ve dünyanın en büyük turizm borsası olarak görülen ITB Turizm Fuarı'nda tam anlamıyla gövde gösterisi yaptı. Valilik, ETİK (Ege Turistik Otelciler Birliği), Konak Belediyesi ve turizmcilerin ortaklaşa açtığı 2 standın yanısıra Karşıyaka ve Bergama belediyeleri de fuarda yerini aldı. İzmir Ticaret Odası'nın 60 metrekarelik temalı dev standı büyük ilgi görürken, şehzadeler kenti Manisa, fuara adeta çıkarma yaptı. Denizli ve Muğla illerinin ve Bodrum'un standı da ilgi görürken, Didim ve Ayvalık stantları da ziyaretçi akınına uğradı. İzmir stantlarında EXPO 2020 adaylığına büyük sürekli yapıldı. Her kentin temsilcileri, yörelerinin zenginliklerini anlatabilmek için birbiriyle yarıştı.

İKİ BAKAN MORAL VERDİ
Berlin Kongre Merkezi'nin 10 dönümlük kapalı alanında düzenlenen ve büyüklüğü ile hayran bırakan ITB Fuarı, her yıl dünya turizm sektörünü bir araya getiriyor. Randevulu olarak iş görüşmeleri yapan turizmciler, birbirleriyle ilgili haberleri de orada alma imkanı buluyor. Bu yıl fuar, Karun Hazineleri'nden bir parça olan Kanatlı Denizatı Broşu'nun Berlin polisinden teslim alınması nedeniyle, Türkiye için daha büyük önem taşıdı. Bu önem nedeniyle fuara Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı. İki bakanın katılımı sektör aktörlerine moral verdi.

DAHA ÇOK İLGİ OLMALI

Dev organizasyonu izleyen EGELİ Sabah'a fuarla ilgili görüşlerini aktaran turizmciler, daha çok ilgi beklediklerini ifade etti. Lokomotif sektör olan turizmin gelişmesi için ITB'ye daha çok katılım çağrısı yapan sektör temsilcileri, daha güçlü temsille, turizm pastasından alınacak payın artacağı ortak görüşünü dile getirdi. Öte yandan fuarda dev bir stand açan Türk Hava Yolları'nın Genel Müdürü Temel Kotil de diğer stantları gezerek başarı dileklerini iletti. Kotil'in İzmir standını ziyareti sırasında, "EXPO 2020 hepimizin projesi ve sonuna kadar İzmir'e destek veriyoruz" şeklindeki sözleri, memnuniyet yarattı.

İKİ BAŞKAN DA ORADAYDI
ITB'nin dikkat çeken iki ismi de Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak oldu. Dünya çapındaki turizm fuarlarında stant açan her iki başkan, 5-6 Mart tarihlerinde dev organizasyonda İzmir'i temsil ettiler. Ayrıca Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Aydın Valisi Kerem Al, illerinin stantlarını temsilen fuar sürecinde Berlin'de bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berlin'de Ege rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN