Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hareketsiz yaşam, kas ve bağ dokularını vuruyor

Omuz ve boyun tutulmalarının son dönemlerde arttığına dikkat çeken Özel Çıtakoğlu Fizik Tedavi Dal Merkezi uzmanları, halkı rahatsızlık ilerlemeden doktora başvurmaları konusunda uyardı

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Özel Çıtakoğlu Fizik Tedavi Dal Merkezi'nde görevli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kerime Çıtakoğlu, son dönemde omuz tutulmalarından yakınan hasta sayısında artış yaşadıklarını dile getirdi. Çıtakoğlu, "Bu rahatsızlıkların en önemli sebebi hareketsiz bir yaşam sürmek. Bu yaşam şekli kas ve bağ dokularının zayıflamasına sebep oluyor. Ani ve ters bir hareketle bu dokular hemen zedeleniyor" dedi. Daha önceleri fizik tedavi hastalarının çoğunlukla belli bir yaş grubunun üstünde olduğunu fakat günümüzde çok genç bir hasta grubu da bulunduğunu vurgulayan Çıtakoğlu, kas ve bağ dokularını güçlendirici egzersizlerin hergün mutlaka yapılması gerektiğini dile getirdi.

EGZERSİZ YAPMAK ÖNEMLİ
Bu zedelenmeler sırasında hastaların genellikle hemen doktora başvurmadığını, ağrılar arttıkça doktor gereksinimi duyduklarını da dile getiren Çıtakoğlu, "Omuz rahatsızlığı çeken hastalar bir süre sonra hareket edemez. İlk başlarda yalnızca hareket sırasında olan ağrı daha sonra istirahat ağrısına dönüşüyor. Hasta ancak dayanamaz hale geldiğinde doktora başvuruyor. Oysa ağrılar ilk başladığı andan itibaren hastanın en kısa zamanda ilgili bir hekime başvurması çok önemli" dedi. Tedavide ağrı kesici akımlar ve çeşitli egzersizlerden de faydalanıldığını söyleyen Çıkatoğlu, bu sayede hastanın hareketlerinin açıldığını hatta tam açılma sağlanmadan iyileşmenin kabul edilmediğini vurguladı. Bu dönemde hastanın da sabırlı olması gerektiğini ve emek vermesi gerektiğini belirten Çıtakoğlu, "Yalnızca bizim yaptığımız egzersizler değil evde hastaların da yapmaları gereken egzersizler oluyor. Fakat genellikle ağrılı dönemde yapılan egzersizler ağrılar bittikten sonra yapılmıyor. Bu çok yanlış" dedi. Kemik kalitesinin kadın ve erkekte 35 yaşına kadar arttığını, bu yaştan sonra yavaş bir yıkım sürecine girildiğini de sözlerine ekleyen Çıtakoğlu, "Kemik kalitemizi iyi bir seviyeye ulaştırmak için egzersiz yapmak, doğru beslenmek ve her gün en az 15 dakika güneş ışığı alınması önemli" dedi.

Banyoya dikkat!
Çıtakoğlu özellikle yazın güneşlendikten sonra sıcak su ve sabunla banyo yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Ultraviyole ışınların etkisiyle cildimizde D vitamininin öncü maddesinin oluştuğunu ve bu maddenin kılcal damarlar yoluyla vücudumuza alındığını belirten Çıtakoğlu, "Bu madde vücudumuzda D vitaminine dönüşür. O yüzden çok önemlidir. Yağlı bir madde olan öncü D vitamini maddesi sıcak su ve sabunla yıkandığımızda vücudumuzdan akar gider" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hareketsiz yaşam, kas ve bağ dokularını vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN