Berrin TUNCEL BİRER: Başarı öyküsü

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Ergenlik çağındaki kız çocuğu, okulun çevre gezisine gittiğinde ne yapar?
Bu soruya bin tane cevap verilir de benim bildiklerim, (bir tanesi de benim evimde) "Üretimden sonra ortaya çıkan çelik cüruflarını acaba nasıl değerlendirmek gerek?" diye düşünmez. Milyonda biri belki böyle düşünür, o da dünya şampiyonu olmayı hak eder.
Gazeteci anne babanın kızı Lal Talay'ın henüz 12 yaşındayken editörlüğünü üstlendiği okul gazetesi, AB tarafından desteklenen ANAPİE adlı yarışmada, çevre ve kültür dallarında iki ödül kazandı.
Bu ödül, zaten ilgi duyduğu çevre sorunlarına çözüm bulmayı hedefi haline getirdi.
Lal Talay, okulun Nemrut Körfezi, Foça, Aliağa'ya düzenlediği çevre gezisinde gördüğü çelik cürufların nasıl değerlendirilebileceğine aylarca kafa yordu. Sadece kafa yormakla kalmadı, bir de tarımda değerlendirme projesi hazırladı.
Lal'ın bilimsel çalışmalarından, annesi Nurhayat Talay, yarışmalara gidecek yol parası bulmak için sponsor arama telaşındayken haberdar oldum. Neyse ki İzmir Demir Çelik Sanayi sponsor oldu da Lal, başarılı pek çok çocuğun aksine yarışlara sıkıntısız katıldı. Sponsorların yüzünü de gittiği her yerde güldürdü.

DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Lal Talay, aylarca laboratuvarlardan çıkmadı, sonunda okul gezisi sırasında tanıştığı çelik cürufları, gübre olarak değerlendirmeyi başardı.
Çelik cüruflardan elde ettiği gübreyi karıştırdığı toprakta mısır üretti ve verimi yüksek oranda artırdı.
Bu projesiyle Ekim ayında Hong Kong'tan, Şubat ayında da Tayvan'dan ülkeye birer altın madalya ile "Yarının Bilim İnsanı" ödülünü getirdi.
Tayvan'da ödülünü, Çin Cumhuriyeti Başkanı Ma Ying-Jceou'nun katıldığı törenle aldı.
Başarılarıyla Amerika'da dikkati çekti, New York Üniversitesi, Oswego'dan tam burslu lise ve yüksek öğrenim hakkı elde etti.
Ancak o liseyi Türkiye'de tamamlayıp, Harward ya da Berkeley gibi dünyaca ünlü üniversitelerden birine gitmeyi hedefliyor.
Lal, başarısından dolayı ABD Başkanı Barack Obama'dan kutlama mektubu aldı. Aynı yarışmada üçüncü olan Makedon arkadaşını, havaalanında Başbakan Yardımcısı karşıladı.
İkinci olan Rus, Moskova'ya davet edildi. Alman'ı, Eyalet Başbakanı plaketle onurlandırdı. Lal, "Ben bu yarışmada birinci oldum ama Milli Eğitim İzmir İl Müdürlüğü'nden bile kutlama gelmedi.
En büyük üzüntüm, Milli Eğitim ve Ankara'nın böyle bir başarıya duyarsız kalması"
diyor.
Elde ettiği gübreyi karıştırdığı toprakta bu kez biber yetiştirmeyi deneyen Lal Talay, bu çalışmasını Endonezya'da ICYS (Genç Bilimadamlarının Uluslararası Konferansı) ve Azerbaycan'da yapılacak Genç Bilimadamları Kurultayı'nda sunacak.
Belki bu konferanslardan sonra Lal'ın gönlü alınabilir, yeni çalışmaları için yüreklendirilebilir diye düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin TUNCEL BİRER: Başarı öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN