Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseliler hayran bıraktı

Gediz Üniversitesi'nin düzenlediği İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası'nda 76 okuldan 320 öğrenci, 4 gün boyunca fikirleriyle yarıştı. Her aşamasında önemli mesajlar verilen etkinliğe noktayı 85. Yıl Anadolu Lisesi öğrencileri koydu

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Gediz Üniversitesi, önemli bir kültürel buluşmaya ev sahipliği yaptı. 76 okuldan 320 öğrenci, Gediz Üniversitesi İzmir Liselerarası Münazara Şampiyonası'nda bir araya geldi. 80 öğretmenle ve okul yöneticileri onların heyecanını pööylaştı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen turnuvada gençler, 4 gün boyunca adeta beyin fırtınası estirdi. İnsanlığa yön veren devlet adamlarının yetişmesinde büyük payı bulunduğu için 'liderlerin oyunu' olarak bilinen münazara karşılaşmalarında, ağırlıklı olarak eğitim ele alındı. Katılımcılar; şiddet, göç, adalet, sağlık ve siyaset üzerine de kafa yordu. Jüride ODTÜ, Boğaziçi, Ege, Dokuz Eylül, Koç, Yeditepe, Selçuk, İstanbul Ticaret ile Fatih üniversitelerinden, ulusal ve uluslararası münazara turnuvalarında derece sahibi 70 öğrenci görev yaptı. Ekipler, savundukları ya da karşı çıktıkları görüş hakkındaki bilgisine, hitabet gücüne, vücut dilini kullanma becerisine ve ikna yeteneğine göre değerlendirildi. Nefes nefese geçen şampiyonun finaline Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi ile Özel Ege Lisesi kaldı. Şampiyonluk mücadelesinde yüzde 10'luk 'seçim barajı' masaya yatırıldı.

KONUMUZ: SEÇİM BARAJI
Hükümet kanadındaki 85. Yıl Anadolu Lisesi öğrencileri, seçim barajının demokrasinin önünde engel olduğunu, seçme ve seçilme hakkını gasp ettiğini öne sürdü, "Meclis'in kapısı her fikre açık olmalı" dedi. Muhalefette yer alan Özel Ege Lisesi öğrencileri ise TBMM'de çok parçalı yapılanmanın oluşmaması için uygulanan yüzde 10'luk seçim barajının kalması gerektiğini savundu, "Türkiye tekrar koalisyon hükümetlerine mecbur bırakılmasın, siyasi istikrar sürsün" diye yanıt verdi.

HEYECAN FIRTINASI ESTİ
Liseli gençlerin görüşleriyle herkesi hayran bıraktığı, siyasetçilere önemli mesajlar verdiği ve heyecan fırtınası estirdiği finalin sonunda şampiyonluk kupasını 85. Yıl Anadolu Lisesi kaldırdı. Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, tüm katılımcılara, öğretmenlerine, ailelerine ve münazarayı düzenleyen Gediz Üniversitesi Münazara ve Prodüksiyon kulüplerine teşekkür etti. Prof. Dr. Mustafa Güneş, özgüveni ve bilgi seviyesi yüksek gençler sayesinde Türkiye'nin yarınlarının daha aydınlık olacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseliler hayran bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN