Yırtık omuz kası sorun değil!

Giriş Tarihi: 15.3.2013

Boyacılar, cam temizleyiciler ve öğretmenlerin ortak hastalığı olan yırtık omuz kası, erken tedavi ile tamamen iyileşebiliyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Barış Gültekin, boyacılar, cam temizleyiciler ve öğretmenlerde daha çok görülen meslek hastalığı yırtık omuz kası konusunda EGELİ SABAH'ın sorularını yanıtladı. Dr. Gültekin yırtık omuz kaslarının artık erken tedavi ile tamamen iyileşebildiğini belirtti, "Tedavi gecikirse hastanın zamanla hayat kalitesi düşer ve ileride geri dönüşü mümkün olmaz" dedi.
Omuz kaslarının yırtılması ne anlama gelir?
- Rotator (döndürücü) kılıf adı verilen kasların tendonlarındaki yırtık "omuz kas yırtığı" olarak tanımlanır.
Döndürücü kılıf nedir?
- Omuz eklemini oluşturan yuva ve başın karşı karşıya durmaları ancak çevrelerindeki kas ve tendonlarının desteği ile mümkündür. Eklemi destekleyen en önemli kas grubu ise rotator kılıftır. Rotator kılıf eklemi çepeçevre sarar. Böylece hem omuz eklemini yerinde tutar hem de omuzun içe ve dışa dönüş hareketlerini yaptırır. Omuzun dönme hareketlerinden sorumlu olduğu için rotator (döndürücü) kılıf olarak adlandırılır.
Rotator kılıf tendonları nasıl yırtılır?
- Gençlerde ve sporcularda ani bir harekette omuzun aşırı yüklenmesi sonucunda oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı omuz hareketleri sonucunda da oluşabilir. Özelllikle kolun baş seviyesinin üzerinde kullanılmasıyla oluşan zorlanma yırtık sebebidir. Yaşlı hastalarda ise tendonların yapısı daha zayıf ve kırılgan olduğu için kendiliğinden ya da hafif zorlanmalarla yırtık oluşabilir.
Rotator kılıf yırtığı oluşması için kimler riskli gruptadır?
- Fırlatma hareketini yapan sporcular, ağır işlerle uğraşan işçiler, cam temizleyen işciler, tavan boyayan ustalar, tahtaya yazı yazan öğretmenler, yoğun ev işleriyle uğraşan ev hanımları, yüksekten düşenler, omuz travmasına maruz kalanlar, yıpranmaya bağlı (dejenerasyon) ileri yaşlı hastalar riskli gruptadır.
Tam ya da kısmi yırtık nedir?
- Tendonlar bir kalınlığa sahiptir. Eğer yırtık tüm kalınlık boyunca oluşmuş ise tam, tendon kalınlığı alttan ya da üstten bir bölüm yırtıldıysa kısmi kat yırtığı denir. Tam yırtıkta cerrahi onarım şarttır.

BELİRTİLERİ

Yırtıklarının belirtileri nelerdir?
- Kolun öne veya yana doğru kaldırılırken ağrı ortaya çıkması en sık rastlanan şikayettir. Bazı hastalar omuz hareketlerini tam olarak yapamazlar. Özelllikle yukarı kaldırma ve içe, dışa döndürme hareketleri zayıf ya da yoktur. Çoğu hasta gece omuzları üzerine yatamaz.
Tedavi için neler yapıyorsunuz?
- Eğer yırtık tam değilse omuzu ters hareketlerden korumak iyileşmeye yardımcı olur. Ağrı ve hareketlerle oluşan acının giderilmesi tedavinin en önemli basamaklarından biridir. Hastanın yaşam kalitesi ağrı ve acının kontrolüyle artırılmaya çalışılır, güçlendirme egzersizleri de önerilir. Cerrahi tedavide yapılanlar?
- Yırtık tendolar birbirine dikilir ya da kemikten ayrıldığı noktaya tespit edilir. Rotator kılıf tendonları üzerine bir bası varsa kaldırılır ki, yırtık tekrarlanmasın.
Cerrahi tedavi nasıl yapılır?
- Cerrahi tedavi kapalı (artroskopik) ya da açık olmak üzere iki şekilde de yapılabilir.
Ameliyat sonrası rehabilitasyon gerekiyor mu?
- Tamir sonrasında omuzun normal fonksiyonlarına dönüşü zaman alır. Yırtığın büyüklük ve tipine göre bu süre üç aya kadar uzayabilir. İyi bir rehabilitasyon programı ile mükemmele yakın sonuçlar alınabilmektedir.

CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUR
Yırtık onarılmazsa ne olur?
- Eğer rotator yırtık onarımı gecikirse her şeyden önce hastanın ağrısı yaşam kalitesini düşürür. Rotator kılıf kas ve tendonlarında bozulma başlar. Kas dokusunun yerini yağ dokusu alır. Sonuçta yapısal bozulma oluşmuş tendonlar dikilemeyecek kadar kırılgan ve zayıf hale gelirler. Bu süreç başladığında artık geri dönüş mümkün değildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yırtık omuz kası sorun değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN