Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kilise, inanç turizmi için hazır

Ayvalık'taki tarihi Taksiyarhis Kilisesi 3 milyonluk harcamayla restore edildi, sırada Cunda'daki aynı adı taşıyan kilise var. Kiliselerin müze haline getirilmesiyle bölgenin inanç turizmi açısından da önemi artacak

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde uzun yıllar Tekel deposu olarak kullanılan 180 yıllık Taksiyarhis Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yoğun gayretleri sonucunda restore edilerek ülke turizmine kazandırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011'de başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 3 milyon liraya mal olan restorasyonla inanç turizmi için hazır hale getirilen Taksiyarhis Kilisesi'nin önümüzdeki aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katılacağı törenle açılacak. Sadece Ayvalık'ın değil, Balıkesir ve çevresi için de büyük önem taşıyan tarihi Kilise, açılışının ardından müze olarak ziyaretçileri ağırlayacak. Kilisenin kültürel ve sanatsal faaliyetlerde kullanılması da planlanıyor.

GÜNAY'IN EMEKLERİ

Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Taksiyarhis Kilisesi'nin ziyarete açılmasının ilçe turizmini değil bölge turizmini de canlandıracağını söyledi. Açılış günü için geri sayımın başladığı Kilise'nin yeniden hayat bulmasının sevindirici olduğunu kaydeden Nalbant, şunları söyledi: "Yıllardır özlemle bekliyorduk. Bu yapıyı öyle yıkık, harabe gördüğümüzde üzülüyorduk. Her vesile ile bu restorasyonun önemini dile getirdik. Sağolsun sesimizi dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Bey duydu. Zaten 5 yıl önce ben daha Ayvalık'a atanmadan önce kendisi ile İstanbul'da bir toplantıda karşılaşmıştık. Bana, 'Ayvalık'a gittiğinde takip etmen gereken üç tane önemli iş var' diye talimat vermişti. Bunlardan biri bu Kilise'ydi. O günden bugüne hiç unutmadı. Programa aldırdı, her türlü desteği verdi. Bakanlık bütçesinden 3 milyon lira harcayarak restorasyonunu yapılmasını sağladı. Sadece yaptırmakla da kalmadı, adım adım da takip ettirdi. Bu sayede hem proje zamanında bitti hem de çok iyi yapıldı." Kilise'nin anahtarının kendilerine teslim edildiğini söyleyen Kaymakam Nalbant,"Daha nasıl kullanacağımızı da bilmiyoruz. Bir şekilde Bakanlığın talimatlarını bekleyeceğiz. Burada görevlendirilecek kişilerin de işbaşı yapmasının ardından halkın ziyaretine açacağız. Bakanlık ile yazışmalarımız yapıldı. Her an açılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Ayvalık'ın Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden biri olduğunu dile getiren Nalbant şöyle devam etti: "Ayvalık turizm konusu bakımından Türkiye'nin önemli bir noktası. Ayvalık'ın tanıtımında, özellikle inanç turizmi konusunda bu kilisenin büyük katkısı olacaktır." Cunda Adası'nda da yine Taksiyarhis adlı bir başka tarihi kilisenin bulunduğunu kaydeden Kaymakam Nalbant, bu kilisenin de restorasyon çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi, "Bu kilise de tamamlandığında Ayvalık inanç turizminde önemle kentlerden biri haline gelecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kilise, inanç turizmi için hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN