Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çakar: Büyükşehir borç batağına düştü

Giriş Tarihi: 19.3.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, belediyenin borç batağına sürüklendiğini iddia etti. Büyükşehir'in asfalt yaması yapabilmek için bile kredi almak zorunda kaldığını söyleyen Çakar, belediye bütçesinin tamirat, tadilat ve konser organizasyonlarıyla yok edildiğini öne sürdü. AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Yusuf Kenan Çakar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda çok büyük borçlanmalar içine girdiğini söyledi. Büyükşehir'in 2003 yılında kesinleşen bütçesi 293 milyon lira iken Büyükşehir Kanunu ile belediyelerin gelirlerinin ve merkezden gelen paylarının arttırıldığını ifade eden Çakar şunları söyledi: "Büyükşehir'in 2013 yılı tahmini bütçesi 2 milyar 300 milyon liraya kadar çıkmıştır. 2 milyar olarak gerçekleşmesi halinde bütçede 6-7 kata varan artışlar olmuştur. Bu artışın, AK Parti'nin yerel yönetimlere aktardığı kaynaklarla olduğu açıkça görülmektedir. 'Ankara'dan İzmir'e para gönderilmiyor.' diyenlerin ya bu konuyu bilmedikleri ya da bilinçli olarak kamuoyunu yanıltmak için doğru söylemediklerinin açıkça ispatıdır. Büyükşehir Belediyesi'nin bütçeye katkısı, yüzde 8 ile 10 arasında kalmaktadır."

BORÇ DİKKAT ÇEKİCİ
2006 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin bütçe kesinleşmelerine bakıldığında bütün borçlarının toplamının 170 milyon lira, 2006 yılı sonunda dış borçların 38 milyon lira olduğunu hatırlatan Çakar, "2007 yılına gelindiğinde ise borç toplamının 1 milyar 53 milyon liraya çıktığını görebiliriz. Bir yıl içinde borç toplamındaki bu fark, dikkat çekici olmalıdır. 2012 yılı kesin hesaplarına bakıldığında da 802 milyon lira borç görülmektedir. 2006 yılındaki dış borç 38 milyon lira iken 2012 yılında dış borç 254 milyon liraya çıkmıştır" dedi.

YATIRIMLAR BORÇLA

Kocaoğlu'nun, belediyenin borçlarını sıfırladıkları yönünde açıklamalar yaptığınıama doğruları söylemediğini iddia eden Çakar, "Sadece borçlanılan banka ve kurumlar değişmiştir. Büyükşehir, ESHOT ve İZSU, borçlanmadan yatırım yapamaz hale gelmiştir"dedi.

ASFALTA BİLE KREDİ
Grup Başkan Vekili Çakar, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kısa bir süre önce bir karar çıktığını, asfalt tamir ve tadilatlarında kullanılmak üzere İller Bankası'ndan 175 milyon lira kredi alındığını söyledi. Büyükşehir'in asfalt tamiri için bile krediye ihtiyaç duymasının söylenecek başka bir söz bırakmadığını belirten Çakar, "Tabloya bakıldığında, 'Borçların tamamını ödedim.' diyerek kamuoyunu kandırdığını görebiliriz. Bir yeri ödemiş, diğer yerden borçlanmış. Doğruluk ve dürüstlük adına İzmirliler'i kandırmaktan artık vazgeçsinler" sözleriyle tepkisini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakar: Büyükşehir borç batağına düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN