Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 mevsim köy turizmi

Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, son yıllarda Avrupa Birliği fonlarından sağlanan hibe krediler sayesinde birçok köylünün kırsal turizme yöneldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Avrupa'da 1950'lerde başlayan kırsal turizm sektörü son birkaç yıldır ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Köy yaşantısını merak eden, kentin bunaltıcı ortamından kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği kırsal turizm sayesinde her yıl yüz binlerce turist köy köy geziyor. Özellikle tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ön plana çıkan köyler de yapılan kırsal turizm sayesinde gelişiyor, kalkınıyor. Köy yaşamını merak edenler köy evlerinde konaklıyor. Bu hem keyifli bir tatil yapıyor hem de köy yaşamının nasıl olduğunu yakından görüp, bilgiler ediniyor. Tarlada çapa yapıp, inek sağıyor, tavuklara yem verip, zeytin topluyor.

AVRUPA'DA ÇOK YAYGIN

Türkiye'de kırsal turizmin gelişmesi için beş yıldır yoğun bir çaba gösteren Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, son yıllarda Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan hibe krediler sayesinde birçok köylünün kırsal turizme yöneldiğini dile getirdi. Dernek olarak amaçlarının zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleri bulunan köy ve kasabaları kırsal turizme açmak olduğunu dile getiren Zurnacı, "Avrupa'da kırsal turizm sektörü çok daha ileri durumda. Örneğin Fransa'da sadece 5 bin büyük çiftliğin üye olduğu bir federasyon var. Bizde ise henüz yeni yeni bu sektör tanınıyor. Biz şu anda 30 il, 4 ilçe, 1 kasaba ve 2 köyde varız. 60 üyemiz bulunuyor. Amacımız Türkiye'de kırsal turizmi canlandırmak" diye konuştu.

EĞİTİCİ YÖNÜ DE VAR

Ege'de başta Manisa ve İzmir olmak üzere Balıkesir, Aydın, Denizli ve Muğla'da kırsal turizmin giderek gelişme kaydettiğini belirten Zurnacı, turizm konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla önceliği tanıtım ve eğitime verdiklerini ifade etti. Zurnacı, "İlk etapta Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okullarımızdaki öğrencilerimize köy turu yaptırmayı planlıyoruz. Bu sayede hem onları köy hayatı hakkında bilgilendirmiş olacağız hem de tükettikleri gıdaların hangi aşamalardan geçerek sofraya geldiğini görmelerini sağlayacağız. Ayrıca doğrudan üretici ile karşılaştırarak onların bu ürünleri nasıl yetiştirildiğini görmelerini sağlamış olacağız" diye konuştu. Şuanda Manisa'nın Gürle Köyü'nde kurdukları balık çiftliğinin bu amaçla hizmet verdiğini de belirten Zurnacı, "Balık çiftliğine gelenler balıkların nasıl ürediğini, nasıl yaşadığını yakından görebiliyor.Balıklara yem verip, onları besliyor. Kısacası hem keyifli bir gezi gerçekleştirmiş oluyor hem de bilgi ediniyor" dedi.

ÇOBAN TURLARI
Önümüzdeki aylarda "Çoban turlarına" başlayacaklarını kaydeden Zurnacı, bu tura katılanların bir çobanla bir gün geçireceğini söyledi. Zurnacı, "Sabah 05.00'te çobanla birlikte tura çıkacağız. Sürüyle birlikte meraları dolaşıp hayvanları otlatacağız."dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 mevsim köy turizmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN