Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limana tam destek

Petkim ve A.P. Moller-Maersk Grubu çatısı altındaki APM Terminals arasında 22 Şubat'ta Petkim Konteyner Limanı için imzalanan anlaşmanın resmi seremonisi Danimarka'da gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
SOCAR Türkiye'nin Petkim Yarımadası için belirlediği 'Value- Site-2023' vizyonunun en önemli adımlarından biri olacak Petkim Konteyner Limanı yatırımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt tam destek verdi. Resmi ziyaret ve Türkiye-Danimarka İş Forumu toplantısına katılmak üzere Danimarka'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Helle Thorning- Schmidt, Petkim Konteyner Limanı için 22 Şubat tarihinde Petkim ve Danimarka merkezli A.P. Moller-Maersk Grubu çatısı altındaki APM Terminals arasında imzalanan yatırım anlaşmasının resmi seremonisine katıldı. Erdoğan ve Schmidt'in, iki ülke şirketleri arasındaki bu önemli yatırıma güçlü destek mesajı vermesi, Türkiye ve Danimarka ekonomik ilişkileri açısından da dönüm noktasını oluşturuyor. SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Petkim Yarımadası'nda yapımı süren ve projelendiren yatırımlara her zaman destek verdiğini vurguladı. Hükümet nezdinde verilen desteğin kendilerine büyük moral verdiğini kaydeden Yavuz, bu önemli yatırımla başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarının altını çizdi. Petkim Limanı'nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve Türkiye'nin en büyük entegre limanı haline getirilmesi amacıyla Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.'yi kurduklarını anımsatan Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı:

HERKES KAZANACAK
"Biz Petkim Yarımadası için belirlediğimiz 'Value- Site' vizyonu çerçevesinde, bir yandan yarımadamızın bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlar yaparken, APM Terminals ile uzun süreli bir işletme anlaşması imzalayarak limanımızda konteyner operasyonlarını başlatmak için ilk adımı attık. Bugün Kopenhag'da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning- Schmidt'in huzurunda resmi seremonimizi gerçekleştiriyoruz. Başbakanımıza ve Danimarka Başbakanı Sayın Helle Thorning-Schmidt'e bugün burada oldukları için ve işbirliğimizi destekledikleri için şükranlarımı sunuyorum. Ben ve çalışma arkadaşlarım, bizlere duyulan bu büyük güveni boşa çıkarmamak için gecemizi gündüzümüze katarak yoğun şekilde çalışıyoruz. 1.5 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip olacak limanımızın işletmesini bu alanda dünya devi APM Terminals yapacak. Bu yatırım Türkiye, Azerbaycan, Danimarka ve Hollanda için sinerji kaynağı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limana tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN