Marble Fuarı'ndan 80 milyon lira katkı

Bu yıl 27-30 Mart günleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na 38 ülkeden, 1182 firma katılacak. Fuara 5 bin yabancı ziyaretçinin gelmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Dünyanın kendi alanında en büyük üç fuarından biri olan ve 27-30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na bu yıl 38 ülkeden, bin 182 firmanın katılacak. 5 bin yabancı ziyaretçinin beklendiği Marble 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, kente 80 milyon dolarlık katkı sağlayacak. Fuar'da 13 bin ton doğaltaş sergilenirken, aşırı talep nedeniyle bu yıl sergi alanı bin 500 metrekare büyütüldü. Bu yıl 19 yeni firma daha fuara katılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark'taki Mermer ve Doğaltaş Fuarı nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Kocaoğlu, Mermer Fuarı dolayısıyla otellerin dolduğunu belirterek kent ekonomisine 80 milyon dolarlık bir katkı sağlanacağını söyledi. Bu yıl fuara 38 ülke ve Türkiye'nin 41 ilinden bin 182 firmanın katıldığını belirten Kocaoğlu, "Bu yıl fuar alanında revizyon gerçekleştirdik. Bu yıl kapalı otopark üzerinde açık alan olarak blok ve stantlar için yaklaşık bin 500 metrekare yeni tahsis alanı açıldı. Bu sayede 19 firma daha fuara katılma imkanı buldu. Dört gün süre ile açık kalacak fuar kapsamında kullanılmak üzere ve kapalı alan talebine yanıt vermek amacıyla; bu yıl da mevcut 5 kapalı holün yanısıra Kültürpark'ta 7 bin 200 metrekarelik 4 adet geçici prefabrike ünite inşa edildi. Fuara 5 bini aşkın profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Filistin, Irak, İran, İsrail, Kuveyt, Moldova, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan'dan gelen alım heyetlerinin konaklamasını da İZFAŞ yapacak" dedi.

BÜTÜN OTELLER DOLDU
İzmir'le özdeşleşen ve bir dünya markası olan Fuarın alanında dünyanın önde gelen üç büyük mermer fuarı arasında yer aldığını dile getiren Kocaoğlu, Fuar ile birlikte kentin otellerle dolduğunu belirtti. Kocaoğlu, yeni Fuar alanı yatırımı ile kentte otelcilik sektöründe yaşanan gelişimin süreceğini ifade etti. Gaziemir'deki Fuar için yaklaşık 400 milyon TL yatırım yapılacağını ifade eden Kocağlu, bu yatırımla İzmir'in Fuarlar kenti olma hedefine bir adım daha yaklaşacağını söyledi. Kocaoğlu, yeni Fuar alanının bir bölümünü 2014'teki Mermer Fuarı'na yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Marble Fuarı'ndan 80 milyon lira katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN