Korku şatosuna ilk kazma vuruldu

Balçova Dede Dağı'nda temeli 1975'te atılan 15 yılda iki katı çıkıldıktan sonra çirkinlik abidesi gibi kalan döner gazino inşaatı, teleferik tesislerinin yenilenme kapsamında yıkılmaya başlandı

Giriş Tarihi: 24.3.2013
İzmir'in en güzel göründüğü yerlerden biri olan Balçova Dede Dağı'ndaki teleferik tesislerinde 6 yıl aradan sonra yeniden yenileme çalışmalarına başlandı. Can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılan tesisin yenilenmesi için yüklenici STM firması çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen yer tesliminin ardından firma önce şantiyesini kurdu. Bu arada Büyükşehir Belediyesi iş makinelerinin ve moloz taşıyan kamyonların rahat çalışabilmesi için dağa çıkan dar ve toprak yolu genişletti. Genişletilen yoldan çıkarılan kompresörlerle 1975 yılında temeli atılan ve uzun yıllar çirkinlik abidesi olarak kalan ve çürük olduğu İnşaat Mühendisleri Odası'nın hazırladığı raporlarla kesinleşen döner gazino inşaatının yıkımı için düğmeye basıldı.

BİR YIL İÇİNDE BİTECEK

STM Teleferik Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yılmaz, teleferik yenileme çalışmaları kapsamında ilk olarak yolcu kabinlerini söküp taşıyıcı halatı kestiklerini söyledi, "Daha sonra taşıyıcı sistemleri yani çelik direkleri kesmeye başladık. Bütün çalışmaları 1 yıl içinde tamamlamak üzere planlarımızı yaptık. Ancak bu süreyi 8-9 ay gibi, kısaltabiliriz" diye konuştu. Yılmaz yıllardır atıl olarak duran döner gazino inşaatının da yıkılmaya başlandığını söyledi, "İnşaat çürük olduğu için yıkımı, can ve mal güvenliği açısından, kompresörlerle yapmak zorunda kaldık. Çıkan molozlar küçük kamyonlarla aşağıya yığılacak. Oradan da büyük kamyonlarla Yelki'deki resmi moloz döküm alanına taşınacak" diye konuştu. Bir eşi Almanya'nın Dortmund kentinde olan ve temeli dönemin Belediye Başkanı Ercüment Uysal tarafından 1975 yılında atılan gazinonun birinci katının kaba inşaatı 1981 yılında bitirildi. Bu arada Almanya'dan tüm elektronik ve teknik malzemeleri ithal edildi. Ancak tesis kaderine terkedildi. Yüksel Çakmur'un belediye başkanlığı yaptığı 1990'lı yıllarda inşaatın 2. katının da kaba inşaatı bitirildi. Daha sonra yine doğanın insafına bırakıldı. 38 yıl önce hazırlanan projesine göre içinde 235 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği, 45 dakikada 360 derece dönen gazinodan İzmir manzarasını seyredebilmesi öngörülmüştü. Ayrıca 40 yataklı bir motel ile 1000 kişi kapasiteli düğün salonunun yer alması öngörülen döner gazino için merhum Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde iki ayrı inceleme yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı raporlarda inşaatın çürük olduğu tespit edildi ve yeniden kaderine terkedildi. Egeli Sabah'ın İzmir gündemine taşıdığı döner gazinonun yıkım işi, Büyükşehir Belediyesi tarafından teleferik tesislerinin yenilenmesi ihalesi kapsamına alındı. Ve ihaleyi alan STM Firması bir yandan teleferik tesislerini yenileme çalışmalarına, bir yandan da korku şatosunun yıkımına başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korku şatosuna ilk kazma vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN