Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onların gözünden İzmir

Yaşar Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği ve Konak Belediyesi'nin de destek verdiği "DS'li Gözünden İzmir" projesi kapsamında 10 down sendromlu bireye fotoğrafçılık eğitimi verildi

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi, İzmir Valiliği sahipliğinde, İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Ulusal Down Sendromu Derneği liderliğinde, down sendromlu bireylere yönelik geliştirilen projelere dahil oldu. Yaşar Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği ve Konak Belediyesi'nin de destek verdiği "DS'li Gözünden İzmir" projesi kapsamında 10 down sendromlu bireye fotoğrafçılık eğitimi verildi.

7 NİSAN'DA AKM'DE

Down sendromlu bireylerin toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla geliştirilen "DS'li Gözünden İzmir" projesi kapsamında Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Görsel İletişim Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülseren Atabek'in koordinasyonunda 10 down sendromlu gence fotoğrafçılık eğitimi verdi. Bir ay süren eğitimler boyunca down sendromluların gözünden İzmir fotoğraflandı. Çekimler sonunda seçilen 60 fotoğraf ise 7 Nisan'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sergilenecek. Ayrıca Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından projenin mini bir belgeseli de hazırlanacak. Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gülseren Atabek, "Çekim yapılan yerler arasında Konak, Kızlarağası Hanı, Asansör, Kordon, Sasalı Hayvanat Bahçesi, Karşıyaka, Konak-Karşıyaka vapuru yer aldı. Çekimler sonunda seçilen 60 fotoğraf AKM'de sergilenecek. Satışlardan elde edilecek gelir ise Ulusal Down Sendromu Derneği'ne bağışlanacak. Bu fotoğrafların İzmir EXPO tanıtım etkinliklerinde de kullanılması planlanıyor" diye konuştu.

DOWN SENDROMU NEDİR?
Down sendromu, vücut hücresinde fazladan bir kromozom bulunması sebebiyle oluşan genetik bir durumdur. Down sendromu bir hastalık değildir ve kalıtsal değildir. Hamilelikte tesadüfen meydana gelir. Down sendromlu herkes, farklı derecelerde öğrenme güçlüğüne sahiptir. Bazı fiziksel özellikler down sendromlular arasında yaygındır ve onlar bazı tıbbi problemlere yatkın olabilirler. Fakat unutulmaması gereken şey down sendromlularının herbiri bireyseldir, onların kim olduğunu onların kendi güçlü ve zayıf yönleri ve kişisel davranışları belirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların gözünden İzmir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN