Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz, büyük düşünüyor

Giriş Tarihi: 26.3.2013

Rektör Çevik, üniversitede 50 ülkeden 260 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, "Hedefimiz yabancı öğrenci oranını yüzde 20'ye çıkarmak. Dünya üniversitesi olmak için seneye100 ülkeden 500 öğrenci eğitmeyi düşünüyoruz"dedi

Latin Amerika ülkeleri Brezilya, Arjantin, Şili ve Paraguay'a iki haftalık inceleme gezisi yapan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, yaptığı temasları ve izlenimlerini Egeli Sabah'a anlattı. Gediz Ünivirsitesi'nin henüz yeni bir üniversite olmasına rağmen özellikle yabancı öğrenci sayısında önemli bir başarı yakaladığını belirten Çevik, Çiğli'de kurulacak ve bünyesinde kongre merkezi, otel ve tıp fakültesi hastanesini barındıracak yeni kampus projesini de anlattı. Gediz Üniversitesi'nin doktora ve yüksek lisansla birlikte 3 bin 914, sadece lisansta ise 2 bin 800 civarında öğrencileri olduğunu ifade eden Çevik, üniversitede 50 ülkeden 260 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Şu anda yabancı öğrenci oranının yüzde 10 civarında olduğunu belirten Çevik, "Bizim hedefimiz Harvard'taki gibi yabancı öğrenci oranının yüzde 20 olması. Bir dünya üniversitesi olabilmek için bu şart. Biz bu oranımız ile Türkiye'de çok önlerdeyiz. Gelecek yıl 100 ülkeden 500 öğrencinin kurumumuzda eğitim görmesini hedefliyoruz. Sonraki hedefimiz ise bin öğrencinin eğitim görmesi olacak. Dünyada 4 milyon öğrenci gezerken, bizim ülkemizdeki toplam rakam ise 23 bin civarında. Yüzde 1 bile değil" diye konuştu. Okuldaki burslu öğrenciler ile ilgili de bilgi veren Çevik, "Burslu oranı yüzde 50. Tam burslu dersek oran 3'te 1'e geliyor. Ayrıca bizde başarılı ücretli öğrenci, burslu hale gelebiliyor. Önceliğimiz öğrencidir" dedi.

"KENDİMİZİ ANLATAMAMIŞIZ"
Gediz Üniversitesi'nin yabancı öğrencilere büyük önem verdiğini belirten Prof. Çevik, bu kapsamda Latin Amerika ülkelerine üniversiteden bir heyetle 2 haftalık seyahat yaptıklarını anlattı. Latin Amerika'da Türkiye'nin tanınmadığını belirten Çevik, "Osmanlı döneminde Lübnan, Suriye ve Filistin'den göç edenlere 'Türk' diyorlar. Kendimizi oralara hiç anlatmamışız. Brezilya'da bizi görenler hemen 'Kapadosya' diyorlar. Bizde merak ettik, sorduk. Orada bir dizi başlamış Kapadokya'da geçiyormuş. Bazı çekimler Türkiye'de yapılmış. Sonra Brezilya'da bir stüdyo kurmuşlar orada devam etmişler. Kapadokya'yı tanıtmışlar. Bu sayede Berzilya'dan Türkiye'ye turistler gelmeye başlamış. Biz çok kapalı yaşamışız. Portekiz gitmiş oralara zamanında. Türkiye'den ilk defa üniversiteden bir heyet oralara gitmiş. Bunu da herkes söyledi" diye konuştu.

GEDİZ'İN HEDEFLERİ
Üniversite'nin hedeflerini anlatan Çevik, istihdam şansı yüksek bölüm ve programlara yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti, şu bilgileri verdi: "Sağlık bilimleri fakültemizi açacağız. Hemşirelik, fizik tedavi, sosyal hizmetler açılacak diğer bölümler. İstihdam çok önemli. Çünkü bizim geleceğimizde öğrencilerimizin istihdam edilebilesi çok önemli. Devlet üniversiteleri bölüm açmada bize göre daha rahat, İşte Katip Çelebi Üniversitesi. Devlet baba arsayı veriyor, elemanı alıyor. Benim bir kişi aldığım yerde o, 5 tane kadro alıyor. İstediği binayı devletten devlete geçiriyor. Bizim 2 yılda yaptığımızı 3 ayda yapabiliyor. Hiçbir bedel de ödemiyor. Biz hem iyi eğitim, hem öğrenci memnuniyeti hem de mezuniyet sonrası istihdam garantisi vermeliyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz, büyük düşünüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN