'Gerçekleri söylemiyor'

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Kavaklıdere Arıtma Tesisi ve Gediz Nehri'nin temizlenmesi konularında Başkan Kocaoğlu'nun gerçekleri yansıtmadığı belirtildi

Giriş Tarihi: 26.3.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Gediz Nehri hakkındaki iddiaları üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Başkan Kocaoğlu'nun açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi: "Gördes Barajı'nın normalde 2012 yılında tamamlanması planlanmıştı. İzmir'in 2007 yılında yaşadığı içme suyu problemi ve Büyükşehir Belediyesi'nin kuyularındaki sularda arsenik miktarının yüksek çıkması üzerine DSİ, Gördes Barajı'nı planlanandan önce tamamlamış, açılışı 2009'da yapılmıştır. Baraj suyunu İzmir'e getirecek isale hattı ise Büyükşehir tarafından yapılması gerekiyordu. Ancak belediye işi geciktirince, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 40 kilometrelik dev isale hattının birinci kısmının bitiş tarihi öne çekilerek 10.10.2010'da Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan taarfından Aydın Çine'deki toplu açılış merasimi ile devreye alınmıştır.

BAKAN EROĞLU TEKLİF ETTİ
Bu arada, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kendisini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na "Arıtma tesisini de bakanlık olarak biz yapalım" teklifinde bulunmuştur. Kocaoğlu ise tesisi kendilerinin yapacağını ifade etmiştir. Dolayısıyla arıtma tesisinin gecikmesinden Bakanlığımızın ve DSİ'nin herhangi bir mesuliyeti bulunmamaktadır. Maalesef şu ana kadar belediye üzerine düşeni yapmamıştır." İsale hattının ikinci bölümünün devam ettiği belirtilen açıklamada, özetle "Projenin şu ana kadar yüzde 70'i tamamlanmış, önümüzdeki haziranda tamamlanması hedeflenmektedir. Bakanlığımızın mesuliyeti olmadığı halde, Bakan Eroğlu, İzmirlilerin mağdur olmaması için defaet kereler 'Arıtma tesisini biz yapalım' teklifini yinelemiştir. Fakat Kocaoğlu, tesisi kendilerinin yapması hususunda ısrarcı olmuştur. Hal böyleyken Kocaoğlu'nun 'yavuz hırsız ev sahibini bastırır' misali mesuliyeti kurumuza atması anlaşılır değildir. Sayın Başkanın bu ifadeleri tamamen politik ve art niyetlidir" dendi. Bakanlık açıklamasında Gediz nehri'nin kirliliği ve bunun giderilmesi ile çalışmalarda belediyelerin sorumluluklarını yerine getirmediği vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçekleri söylemiyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN