Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zorlu'dan İzmir' dev yatırım

Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, Kalearkası'ndaki Orkide AVM ve yanındaki tütün depolarını kapsayan alana 60 katlı residance yapacaklarını söyledi, "Yasal işler biter bitmez başlayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, grubun orta ve uzun vadede yapmak istediği yatırım planlarını anlattı. 2020 yılına kadar 10 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini ifade eden Yüngül, 2.5 milyar dolarlık yatırımla İstanbul'da kurulan Zorlu Center'ın bu yaz açılacağını bildirdi. İzmir'de de yatırım yapacaklarını anlatan Yüngül, "Zorlu Konak Residance" projesi için "Bir yerimiz var. İzinleri çıksa da yapsak diyoruz. Muazzam bir proje. Fakat davalardan kurtulamadık. 60 katlı olmasını planlıyoruz. Bekliyoruz, 6-7 sene oldu. Bekleyeceğiz" dedi.
Orta ve uzun vadede yatırım programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Vestel'de yeni yatırım kapasite artışı hariç, her sene 150 milyon dolarlık yatırım olur. Bu değişmez. Enerjide mevcutları koyarsan, 3 yıl içinde 200 MW daha jeotermal yapılacak. Bu da 600 milyon dolar. Madencilik yatırımları 1.5 milyar doları bulacak. Gayrimenkul devam ediyor. Projeler bağlı, o yüzden tam rakam söylemeyeceğim. Bunların üzerine 7 yılda 4-5 milyar dolarlık daha yatırım olur. Onların adı bende saklı... 2020'ye kadar 10 milyar dolar yatırım olur.
Çok ciddi bir yatırım hedefi...
Eğer 2023 hedefi koyuyorsan, herkes kendi çapında katkı yapacak. Başbakan öyle bir hedef koyduysa, çalışan da, bireyler de hedef koyması lazım. Senin de güdük kalmaman o trene binmen lazım. Bence başarının iki anahtarı var. Bir, ya farklı işler yapacaksın ya da işleri farklı yapacaksın. Başka bir yolu yok. Farklı iş yapacaksan mutlaka biraz sermayen olacak. Çünkü "hikayeye para" devri bitti.
Grubu cirosu ne kadar?
5 milyar dolar civarında... Gayrimenkülü saymıyoruz. İsrail'de de 875 MW'ık bir doğalgaz çevrim santralimiz var. Eylülde devreye giriyor. Rusya'da da enerji santralimiz var. O da devreye girdi. Rusya'da hem beyaz eşya hem de enerji sektöründe varız. Ama bundan sonra odaklanmamız Türkiye...
Grubun diğer alanlardaki durumu hakkında bilgi verir misiniz?
Vestel teknolojisiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih Projesi'yle, dışarıda büyümesiyle zaten büyüyor. Tekstilde de öyle... Onları yapmazsak yaşama şansınız yok.
Son teşvikler hakkındaki düşünceleriniz...
Muazzam iyi yaptılar. Ama bu keşke 5-6 sene önce olsaydı.
Teşviklerde İzmir'e haksızlık var mı?
Bence yok. Teşvik Yasası'nı milli gelire göre pay ve bir sürü istatistiki bilgilere göre hazırlıyorlar. "Manisa'ya veriliyor, İzmir'e niye verilmiyor" deniyor. Belli yatırımlarda bölge ayrımı yok. Ben İzmirliyim. İzmir aşığıyım. Ama bir realite var. Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde arsaların metrekaresi 500 liraya gitti. Manisa'da 100 lira. Arsası 500 lira olan yere mi teşvik verirsiniz, 100 lira olan yere mi?
Bünyenizde eğitim var mı? Girene kadar eğitim, çıkana kadar eğitim. Mavi yakalı personelimiz devamlı olarak her konuda eğitim alıyor. Beyaz yakalılar için Vestel Yetiştirme Programımız var. Çok etkin ve güçlü elemanlar yetişiyor. Biz işi bir ibadet gibi görüyoruz.
Vestel TV üretimi hakkında bilgi verir misiniz?
15 milyon adetlik kapasite var. Bu sene herhalde 9 milyon adet yapacağız. 8 milyonu ihraç edilecek. Televizyon üretiminde Avrupa'da ilk 3'ün içindeyiz. Yeni pazarlara açılıyoruz. Orada işler iyi...
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih Projesi hakkında bilgi verir misiniz?
Fatih Projesi kapsamında ihaleyi kazandık, yeni ürünlere girdik. 85 bin elektronik tahta, 40 bin civarı tablet teslim ettik. Şimdi yeni ihaleler çıkacak, yine gireceğiz. Beyaz eşyada da tam kapasite çalışıyoruz. Enerji tasarrufuna yönelik yatırımlar var. LED aydınlatmada en ülkemizdeki en teknolojik firmayız. Ciddi ihracat yapıyoruz. Markette göremezsiniz.
Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
110 ülkeye. İhracat rakamı 3.5-4 milyar dolar.
İzmir'e yatırım yapmayı planlıyor musunuz?
Bir yerimiz var. İzinleri çıksa da yapsak diyoruz. Kalearkası'ndaki Orkide AVM'nin tümü ve önündeki tütün deposu. Muazzam bir proje. 10 numara... 60 katlı olmasını planlıyoruz. Orkide'nin yerine bina oturacak. Tütün deposunun olduğu yer tamamen park ve yeşil alan olacak. Belediye cephesinden, izinden problem yok. Açılmış davalar var. Malum İzmir... Bekliyoruz, 6-7 sene oldu. Bekleyeceğiz. Bu tür konulara büyük olarak bakmak lazım. Bugün git İstanbul'a, Ankara'ya, Antalya'ya, Kayseri'ye, Eskişehir'e değişimi görüyorsun. Bu arada İstanbul'daki Zorlu Center, 1 Ağustos'ta açılıyor. 2.5 milyar dolarlık proje.
Cep telefonu ve bilgisayarda dünya devi markalar var. Vestel de bu yönde adımlar atacak mı?
Vestel'in telefonu yıl sonunda çıkacak. Dünyada bu nasıl olmuş. Bir çılgın başkan çıkmış ortaya. Çağırmış, "Hepinize para" demiş. Samsung, LG, Hyundai... "Sen arabacı ol, sen telefoncu, sen telekominikasyoncu, sen bilişimci" diye bunları yönlendirmiş. Türkiye'de de, yerli firmaların biraz öne çıkarılması lazım. Aklınıza ne geliyorsa onda yapılsın: Fatih Projesi, demiryolları, uçak motoru bakımı, gemicilik, tarım neyse yani. Ancak mutlaka devlet desteği gerekiyor.

Ersun Hocayla ne takım kurmuşuz ama!
Grup olarak Manisaspor için çok ciddi çalışmalar yapmıştınız... Tekrar düşünüyor musunuz?
Ankara'ya giderken Milli Takım İspanya'ya gidiyormuş. Denk geldi. Galatasaraylı Selçuk'la Burak yanıma gelince, Ersun Yanal'a telefon açtım. "Biz ne takım kurmuşuz be! Hakan Baltalar, Selçuklar, Buraklar, kaleciler, Ardalar falan... Hepsi Manisaspor'dan çıktı" dedim. Ersun da, "Ömer abi sorma... Çok kötü oldu futbol" dedi. Ersun Yanal'la anımı anlatayım size... "Ömer abi, Selçuk'u bir milyon dolara al" dedi. Çanakkale'de, adını duymamışız, bir milyon dolar diyor. Gittik, aldık. Sonra "Burak'ı kaç para diyorlarsa al" dedi. Başta olmadı ama sonra bize geldi. Sonra Galatasaray'dan Arda kiralık geldi. Gelirken de Ersun hoca bir madde koydurmuştu: 1.5 milyon dolar verirsek, Arda bizim olacaktı. Ersun hoca yine dedi ki, "Arda gidecek. Şahsi paran varsa, şahsi paranla al." "Bırak. Soğumuşuz zaten futboldan" dedim. Arda'yı verdik, şimdi nerelerde... Ersun hoca, yine "Git, kaleci Onur'u Karşıyaka'dan al" dedi. Ortada Onur monur yok. Aldık, ama yetişsin diye KSK'de bıraktık. Biz artık futbol işini bırakıyoruz. KSK Teknik Direktörü Rıdvan Dilmen'le, Sakıpağa geldi. "Ne olur Onur'u bize tekrar satın" dedi. Onlara da biz zamanında haksızlık yaptığımız için vicdanen verdik. O da şimdi nerelerde. Biraz reklamlara girdi ama Ersun hocayla iyi çalışmıştık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zorlu'dan İzmir' dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN