Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te fideleri toprakla buluşmaya başladı

Bir zamanlar Ege Bölgesi'nin lokomotif tarım ürünlerinden olan , 'in Orhangazi ve Köfündere köylerinde az miktarda da olsa yetiştirilmeye devam ediyor. İşçiliği son derece zorlu olan tütünde, fidelerin dikilmesine başlandı.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 09:21
Orhangazi köyündeki üreticileri özel oluşturdukları yastıklara ektikleri tohumlarla elde ettikleri tütün fidelerini toprakla buluşturuyor. Boyları 6-8 santimetre uzunluğuna ulaşan fideleri, evlerde oluşturdukları yastıklardan söken üreticiler, tarlalara girerek dikim yapıyorlar.

Tek tek yüzlerce fideyi elleriyle diken üreticiler, Orhangazi köyü topraklarının kurak oluşu ve sulanamaması nedeniyle tütün yetiştiriciliğini tercih ettiklerini belirterek, 'Tütün fideleri artık toprağın. 2 ay içerisinde büyüyüp çiçeklenmeye başlayacaklar. Sonra uç alma adını verdiğimiz işleri yapacağız.

Böylelikle tütün üzerine 10-15 yaprak kalacak. Bu işlem tütünün kalitesini yükseltiyor. Yaz mevsimi ile birlikte hasat dönemi başlayacak. Hasat da günün ilk saatlerinden itibaren yapıldığından son derece zor bir iş. Hasattan sonra tütün yaprakları tek tek ipe dizilerek, kurutulacak. Çok sayıda farklı işin birada yapılması nedeniyle tütün yetiştiriciliği son derece meşakkatli. Buna karşın üreticinin de çok iyi kazandığını söyleyemeyiz' diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemiş'te tütün fideleri toprakla buluşmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN