Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavaş şehir Taraklı

Giriş Tarihi: 29.3.2013

Yıllar önce o nemli ve soğuk gecenin sessizliğinde, evine gecikmiş birkaç kişinin yorgun adımlarla saçak altlarından yürüdüğü iki Osmanlı kasabasıydı gördüklerimiz

Yıllar önce bir gece vakti Karadeniz Ereğli'ye giderken geçmiştik Gölpazarı ve Taraklı'dan... O nemli ve soğuk gecenin sessizliğinde, evine gecikmiş birkaç kişinin yorgun adımlarla saçak altlarından yürüdüğü iki Osmanlı kasabasıydı gördüklerimiz. Bu iki kasaba, gelecek sonbaharda Aykut Fırat ve Işık Teoman ile birlikte açacağımız "Evler" konulu fotoğraf sergisi için bol görsel malzeme bulacağımız yerlerdi. Gezi güzergahımıza Bursa'nın Cumalıkızık Köyü'nü de ekleyip öyle çıktık yola... İzmir bahardan kalma bir güz sabahına hazırlanıyordu. Gün ışığından olabildiğince yararlanabilmek için yolda hiç durmadık ve ilk molayı Bursa çarşısındaki köftecide verdik. 12 kilometre ötedeki Cumalıkızık'a vardığımızda ise havanın kararmasına yalnızca üç saat vardı ve akşam olmadan köyün bütün sokaklarını dolaşmalıydık. Hiç gitmeyenlere Cumalıkızık'ı biraz tanıtalım. Uludağ'ın yamaçlarına yaslanmış, kestane, çınar ve kiraz ağaçlarının gölgelediği köylerden biri Cumalıkızık. Osmanlılar'ın Bursa'daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyor. Tamamı SİT kapsamında olan bin nüfuslu köy daracık ve taş kaplı sokaklarıyla, insanı geçmişe götürüyor. Köylülerin kurduğu Etnoğrafya Müze ve Sanat Evi'nde de köyde geçmişten bugüne kullanılan çeşitli eşyalar ve tarım aletleri sergileniyor.

ÜRÜNLER YÖRESEL
Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen köyün meydanı ile meydana çıkan sokaklarda, özellikle kurdukları tezgahlarda yöresel ürünlerini satıyor. Evlerde yapılan slor, kuskus, erişte, tarhana, üzüm pestili en ilgi çeken ürünlerden... Cumalıkızık ayrıca lezzetli portakal, ayva, ahududu, vişne, kızılcık, Frenk üzümü, böğürtlen, dut, incir ve kuşburnu reçelleriyle ünlü. Köyü gezenler ayrıca buradan anı olarak iğne oyası, dantel gibi el işleri, ağaçlardan oyulmuş çeşitli eşyalar alabiliyor. Köy kadınlarının peynirli ve ıspanaklı gözlemeleri de çok lezzetli. Dilerseniz mis kokulu elma ve ekşimaya ekmek de satın alabilirsiniz. Akşam sokakları odun dumanı kokulu köyde konaklamaktan vazgeçip, Gölpazarı ve Taraklı'da daha çok vakit geçirebilmek için Bilecik'te gecelemeye karar verdik. İki saat sonra Bilecik Öğretmenevi'ndeydik. İstasyonu görmesek olmazdı. Ayaza aldırmadık, gece kısa bir kent gezintisi yaptık. Sonrası derin uyku. Sabah kahvaltısının ardından puslu havada ilk durağımız Gölpazarıydı. Ama o güzelim kasabadan geriye yıkık dökük birkaç geleneksel ev kalmış. Hayal kırıklığı ile ayrıldık bu kasabadan.

ORMANIN İÇİNDE
Çam ormanlarının çevrelediği 2 bin 900 nüfuslu, Citta Slow (yavaş şehir) adayı Taraklı ise 15 yıl önce bıraktığımız gibiydi, hatta o yıllara göre çok daha bakımlıydı. Çiseleyen yağmur altında burada gerçekten keyifli bir gezinti yaptık, dilediğimiz kadar fotoğraf çektik. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı'nın yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulu olan Taraklı'yı Safranbolu'dan ayıran en önemli özellik ilçenin yemyeşil doğanın ortasında yer alması. Göynük'ten gelerek ilçenin içinden geçen dere de buraya ayrı bir güzellik katıyor. Taraklı'da genel olarak Osmanlı şehir mimarisi tarzında inşa edilen üç katlı evlerin bazıları üç asır öncenin özelliklerini taşıyor. Arnavut kaldırımı döşeli daracık sokaklarıyla farklı bir güzeliği olan ilçe sokaklarında yük taşıyanların dinlenmeleri için konulmuş taşlar da hala yıllar önceki yerlerinde duruyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yavaş şehir Taraklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN