Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can AKSIN: Ege'nin umudu deniz mobeseleri

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Denizlerimizdeki balıkların hızla tükendiğini yazıyorum ya, işte bir örnek:
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde, iki günde, sadece iki günde, 8 ton balığa el konmuş.
İlk gün saat 03.00'te Kumkapı Balık Hali'nde denetim yapılmış.
Burada toplam 5 ton balığa el konmuş. İkinci gün balıkçı barınaklarında, perakende satış yerlerinde ve soğuk hava depolarında denetim yapılmış, 3 ton balığa el konmuş. 24 iş yerine de 923'er lira para cezası kesilmiş.

ZARARLI OLANLAR İMHA

Sazan, turna ve böcek balıklarını zaman yasağından dolayı toplamışlar, istavrit, lüfer, mezgit ve tekire de boy yasağından dolayı el koymuşlar. El konan balıklar veteriner hekimler tarafından inceleniyor. İnsan sağlığına zararlı olanlar imha edilirken, tüketime uygun olanlar genelde hayır kurumlarına bağışlanıyormuş.
Bu denetim, İstanbul'daki bir denetim. Ege'de, bizim Ayvalık'ta da denetimler ve cezalar gırla gidiyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ayvalık ve Edremit Körfezi'nde yasa dışı avcılık yapan ve denizi kirlettikleri belirlenen 3 tekne sahibine toplam 40 bin lira ceza kesti. Ayvalık'ta 30 kilo ahtapota el konuldu ve 40 bin 516 lira ceza kesildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan denetimlerde, bir tekne sahibine yasak sahada trol ile su ürünleri avcılığı yapmak suçundan 25 bin 998, vasıflara uymayan tekneyle trol avcılığı yaptığı için 6 bin 461, gerçek kişiler için avlanma ruhsat teskeresi olmadığı için 459 ve deniz kirliliği yaratığı için 174 lira idari para cezası verildi.
Kotroller yapılıyor, cezalar kesiliyor ama "yasa dışı avcılığın" getirisi o kadar yüksek ki, bütün kesilen bu cezalar "devede kulak kaldığı" için, kaçak avcılık ve balıkların neslini kurutma "operasyonu" aynen devam ediyor. "Küçük balık yoksa büyük balık da yok" demiştim. Gerçekten küçük balık avcılığı çok önemli bir sorun.
Küçük balıklara yaşama şansı tanınmaması, onlarla beslenen büyük balıkların da yok olmasına yol açıyor.
Eğer bir balık satılmıyorsa avlanmaz.
Satılıyor, talebi varsa "kaçak" da olsa avlanır.
Onun için, "küçük balık satışlarının" sıkı denetimi gerekiyor. Denizlerimizdeki balığı korumanın önemli bir yolu da küçük balık satışını engellemektir. "Deniz mobesesi" olarak bilenen Sahil Gözetleme Radar Sistemi'nin (SGRS) start alması, denizlerimizin geleceği açısından "umut" veriyor. 45 ayda bitirilmesi plananan ilk faz tamamlandığında, Ege, Marmara ve Karadeniz sahilinde bir tek "kara nokta" kalmayacak. Yani bu üç denizimiz 7 gün 24 saat gözetlenecek.
Başta "insan kaçakçılığı" olmak üzere, deniz üzerindeki her türlü kaçakçılık, terör ve düşman faaliyetleri anında izlenebilecek ve müdahale edilebilecek.
İşte o zaman, kim yasak alanlarda avlanıyor, kim yasa dışı işlerle uğraşıyor, kim şebeke çekiyor, kim trol atıyor ayan beyan ortaya çıkacak. SGRS sistemiyle Karadeniz'in de denetim altına alınması Ege ve Marmara'ya da yarayacak. Orada balığın daha fazla tutulması engellenirse, Boğaz'a, Marmara'ya, Ege'ye akın edecek balık da bollaşmış olacak.
Bu arada gırgırlara verilen 24 metre derinliğe yapılan itirazlar sürüyor. Bu derinliğin Avrupa standartlarına göre 50 metre olması gerektiği vurgulanıyor. Uluslararası araştırma kuruluşlarının raporları da bu gerçeklere atıf yapıyor.

3 YIL ÖNERİSİ GÜNDEMDE
UNEP-MAP
, yani Birleşmiş Milletler Çevre Programı-Akdeniz Eylem Planı tarafından hazırlanan Akdeniz Deniz ve Kıyı Durum Raporu'ndaki verilerde "aşırı avlanma" ve balık stoklarının hızla azalmasına neden olan "avlanma teknikleri" nedeniyle denizlerin "alarm" verdiği vurgulanıyor. Hatta, balık neslinin devamı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için, Akdeniz başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz'de ticari balıkçılığın 3 yıl süreyle yasaklanması öneriliyor. Önlem alınmazsa, denizlerde avlanacak balığın kalmayacağı da açık ve seçik.
Bir ülkede eğitim şartsa, denizi korumak da şart.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can AKSIN: Ege'nin umudu deniz mobeseleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN