'İlçe fazla değişmemeli'

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Tire'nin en meşhur ürünleri neler?
- Tire Süt, başlı başına bir marka. Tire, sütün başkenti olarak anılıyor artık. Tire'nin tuzsuz loru çok meşhur. İzmir'de de satılıyor, ama asıl merkez burası. Karadutun ve lorun merkezi. Cevizimiz, incirimiz ve köftemiz bölge, hatta ülke düzeyinde ünlü. Hepsi birer marka ya da marka olma yolunda. Karadut da artık bir sanayi ürünü haline geldi. Daha önce sadece Tire'de tüketilen bir üründü. Fakat karadutun sanayide kullanımı başladı. Mesela Algida Dondurma, Tire'den karadut alıyor ve dünya yiyor. Tire'nin Canbazlı Köyü var. Kaplan'a göre daha az popülerdir ama orada ciddi bir manada karadut var. Aşı ve doğal karadut vardır. Orijinal karadut çok farklıdır. Bölgemizde işlenebilecek ina- nılmaz ürünler var. Sadece Ticaret Odası'nın yapabileceği şeyler değil. Çünkü devlet kanun ve yönetmeliklerle öyle sarmalamış ki, doğal olarak yapabileceğiniz bir çok şeyi yapamıyorsunuz. Çok basit bir şey söyleyeyim. Tire Devlet Hastanesi'ne ek bir ünite dahi yapamıyoruz. Böyle bir yetkim yok. Kanun ve yönetmelikler buna izin vermiyor. Veya okula idare yapamıyorsunuz. Biz ne yaptık? Yandan geçtik. Vakıf olmaya gayret ediyoruz. Vakıf olabilirsek inşallah gelirlerimizin bir kısmını o vakfa aktaracağız. Tire'de borsa yok. Tire borsayı inanılmaz şekilde hak etmiş. Yeni yasaya göre borsa sadece illerde kurulabiliyor. Tireliler daha önce borsa için ya Ödemiş'e ya da İzmir'e gidiyordu. Sağolsun bizim gayretlerimizle Tuğrul Bey zamanında başladık. Şimdi aşağıda bir oda borsaya kiraladık. Haftada iki kez İzmir Ticaret Borsası'ndan görevli personel geliyor. Burada Tirelilerin işlemini yapıyor. Benim insanım İzmir'e gitmemiş oluyor. İşlem de ücretsiz yapılıyor, biz de kira alıyoruz kendi- lerinden.

İleride politika düşünüyor musunuz?
- Hayır, düşünmüyorum.

Tire yavaş gelişiyor. Bu ilçeyi ne yönde etkiliyor?
- Asla bir Torbalı olmak doğru değil. Hızlı gelişen Torbalı'da göçün de etkisiyle girilemeyen mahalleler oldu. Tire'nin girilemeyen bir Atatürk Mahallesi olmamalı. Çocuğum sokakta rahat dolaşmalı. Tire diğer ilçelere göre farklı. Gece 01.00 gibi 21-22 yaşlarında üniversiteli genç kız, tek başına caddeden geliyor. Kendi kendime dedim ki, "Bu inanılmaz bir keyif. Dünya güzeli bir genç kız korkmadan bu saatte tek başına yürüyebiliyorsa, burası çok değişmemeli" diye konuşulur.

İNSAN HEMEN TEMBELLEŞİYOR
Tire'de yaşamanın kötü tarafı nedir?
- Tire'de yaşamanın tek kötü tarafı insanı tembel yapıyor. Bir çok toplantıda 'Biz tembeliz' diye başlıyorum. Bana kızıyorlar. Bu noktada geri atmam. Ben de dahil olmak üzere biz tembeliz. Çünkü, Tire'de geçim sıkıntısı yok. Bireysel ilişkiler çok. Ben cebinde 1 kuruş olmadan bir hafta yerim, içerim, gezerim. Gelirim öğle yemeğini bir arkadaşımda yerim. Akşam yemeğini de başka bir arkadaşıma ısmarlatırım. Bu yüzden de tembeliz. Eğer yerel aile iseniz ya da eşiniz de buralıysa, mutlaka aileden zeytinyağı, un, bulgur gibi erzak gelir. Ev tuttuysanız, kesin ev sahibi akrabanızdır. Emekli olan buradan ayrılamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İlçe fazla değişmemeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN